تصویری از مزیت های شیشه دو جداره

مزایای شیشه دوجداره

با استفاده از درب و پنجره‌های ساختمان با محیط بیرون ارتباط می‌گیریم به همین منظور درب و پنجره به عنوان عناصر اصلی ساختمان به شمار می‌روند. شیشه‌های دوجداره از دو شیشه تشکیل شده که مابین آن‌ها فاصله‌ای ۶ الی ۲۰ میلی‌متر وجود دارد. استفاده از شیشه دوجداره در برابر تک جداره از نکات مثبتی برخوردار است که در ادامه به مزایای شیشه دوجداره می‌پردازیم.

بهبود مصرف انرژی

یکی از مزایای شیشه دوجداره کاهش مصرف انرژی در ساختمان‌هاست که به طور قابل توجهی می‌تواند به صرفه‌جویی در هزینه‌های انرژی کمک کند و در نتیجه به محیط زیست هم کمک می‌کند. این نوع پنجره‌ها شامل دو لایه شیشه‌ای هستند که با یک فضای خالی به هم متصل شده‌اند. پنجره‌های دوجداره با توجه به اینکه دارای دو لایه شیشه هستند، عملکرد بهتری در کاهش انتقال حرارت و بخار آب به وجود می‌آورند.

در روزهای گرم، از ورود حرارت به ساختمان جلوگیری می‌کنند و در روزهای سرد، کاهش انتقال حرارت از داخل ساختمان به بیرون را فراهم می‌کنند. با استفاده از شیشه‌های دوجداره، می‌توان تلفات حرارتی را کاهش داده و در نتیجه مصرف انرژی برای گرمایش و سرمایش ساختمان کاهش پیدا می‌کند.

یکی از راه‌های کاهش مصرف انرژی در جهان، بازیافت است و بازیافت یکی از مزایای شیشه دوجداره است. با توجه به اینکه پنجره‌های دوجداره از موادی مانند شیشه، پلیمر و فوم ساخته شده‌اند؛ این مواد به راحتی قابلیت بازیافت دارند. همچنین، مواد دیگر مانند پلیمر و فوم نیز می‌توانند با استفاده از فرایندهای بازیافت مناسب، مجدداً به کار برده شوند و از ایجاد زباله‌های جدید جلوگیری کنند.

کاهش ورود آلودگی صوتی به ساختمان

به گفته سازمان جهانی بهداشت قرار گرفتن طولانی مدت در معرض صداهایی همچون صدای وسایل نقلیه به استرس و مشکلات خواب منجر می‌شود و به سلامتی آسیب می‌رساند. از مزایای شیشه دوجداره می‌توان به وجود عایق صوتی اشاره کرد. استفاده از شیشه دوجداره می‌تواند در بهبود کیفیت صوتی در محیط‌هایی که با صدای مزاحم مواجه هستند، مؤثر باشد.

در واقع، پنجره دوجداره شامل دو لایه شیشه‌ای است که بین آن‌ها فضای خالی وجود دارد. این فضای خالی می‌تواند به عنوان یک جاذب صوتی عمل کند و بتواند صدای مزاحم را کاهش دهد. اگرچه شیشه دوجداره به تنهایی نمی‌تواند همه‌ی صدای مزاحم را کاهش دهد، اما به عنوان یکی از راهکارهای کاهش صدای مزاحم در مناطقی که با شلوغی و صدای بیرون از خانه مواجه هستند، مؤثر است.

مطالعات انجام شده نشان داده‌اند که پنجره‌های دوجداره در برابر پنجره‌های تک جداره تا ۶۰ درصد صداهای مزاحم را کاهش می‌دهند. برای بهبود عملکرد عایق صوتی پنجره دوجداره، می‌توانید از لایه‌های اضافی ایزولاسیون صوتی مانند فوم صوتی یا شیشه‌های آکوستیک استفاده کنید.

 

کاهش ورود آلودگی صوتی به ساختمان از مزایا پنچره دوجداره

افزایش امنیت

امنیت ساختمان از جمله دغدغه‌های هر یک از ساکنین ساختمان است. استفاده از دزدگیر، دوربین مدار بسته و گاوصندوق هر یک اهمیت خود را دارد اما ایجاد مانع جهت جلوگیری از ورود سارق نیز اهمیت دارد. شیشه‌های دوجداره به علت داشتن دو لایه شیشه و فضای بین آن‌ها، در مقایسه با شیشه‌های تک جداره، امنیت بیشتری را برای منازل و ساختمان‌ها ایجاد می‌کنند.

این نوع درب و پنجره‌ها به دلیل داشتن لایه دوم از شیشه، در مقابل ضربه‌های قوی‌تر مقاومت دارند و دسترسی به داخل ساختمان را برای سارقان دشوارتر می‌سازند. به علاوه، پنجره‌های دوجداره معمولاً به صورت قفل‌دار تولید می‌شوند که این موضوع نیز امنیت را بیشتر می‌کند. قفل‌های تعبیه شده در چندین نقطه پنجره‌های دوجداره از مزایای شیشه دوجداره است.

امکان استفاده از یراق‌آلات ضد سرقت ایمنی را در انواع ساختمان‌های مسکونی، اداری و تجاری افزایش می‌دهد. افزایش ضخامت شیشه دوجداره باعث افزایش مقاومت آن در برابر زلزله می‌شود. برای این منظور، تولید کنندگان شیشه دوجداره معمولاً از شیشه‌هایی با ضخامت بالاتر استفاده می‌کنند تا مقاومت سازه را در برابر زلزله افزایش دهند.

مهار اشعه فرابنفش

از مزایای شیشه دوجداره می‌توان به مهار اشعه فرابنفش یا UV اشاره کرد. استفاده از شیشه دوجداره با توانایی مهار اشعه فرابنفش، می‌تواند به دوری از بروز بیماری‌های پوستی و افزایش سطح راحتی و بهداشت درون ساختمان کمک کند. شیشه دوجداره عملکرد فوق‌العاده‌ای در مهار اشعه‌های فرابنفش دارد.

گاز آرگون که در فضای بین شیشه‌ها وجود دارد، قابلیت جذب اشعه فرابنفش را دارد و باعث محدود کردن تأثیرات آن بر روی ساکنان درون ساختمان می‌شود. تولید کنندگان شیشه دوجداره می‌توانند از روش‌های مختلفی برای افزایش عملکرد مهار اشعه فرابنفش استفاده کنند؛ مانند پوشش دادن لایه‌هایی از مواد مختلف به شیشه که می‌تواند علاوه بر مهار اشعه فرابنفش، مانع از انتقال حرارت نیز شود.

اشعه فرابنفش خطر ابتلا به سرطان‌ها و بیماری‌های پوستی، تیرگی پوست و بیماری‌های چشمی را افرایش می‌دهد. با جلوگیری از قرار گرفتن در معرض این اشعه با استفاده از راهکارهایی همچون عینک، ضد آفتاب و شیشه دوجداره ساختمان می‌توان به سلامت چشم و پوست کمک کرد.

تنوع طرح و رنگ

شیشه‌های دوجداره در انواع طرح و رنگ‌های متنوعی تولید می‌شوند و این یکی از مزایای شیشه دوجداره به شمار می‌رود. این شیشه‌ها معمولاً در دو نوع شفاف و ضد شفاف تولید می‌شوند.

  • شیشه دوجداره شفاف: این نوع شیشه دوجداره عملکرد آنتی‌بالشتی بالاتری نسبت به شیشه‌های تک جداره دارد و می‌تواند به خوبی در حفظ سطح راحتی و بهداشت درون ساختمان کمک کند.
  • شیشه دوجداره ضد شفاف با مات: این نوع شیشه دوجداره با توجه به طرح و رنگ آن، می‌تواند از دید بیرونی به شکلی غیرشفاف یا با تاریک کردن فضای داخل ساختمان حفظ حریم خصوصی افراد درون ساختمان را به خوبی برآورده کند.
  • شیشه دوجداره با طرح‌دار: از مزایای شیشه دوجداره زیباتر شدن ساختمان است. تولید کنندگان شیشه دوجداره می‌توانند از طرح‌های مختلفی برای شیشه استفاده کنند که می‌تواند شکلی فوق‌العاده برای ساختمان شما ایجاد کند. طرح‌های شیشه دوجداره مانند خطوط یا نقشه‌های هنری می‌توانند ساختمان شما را زیباتر کنند.
  • شیشه دوجداره رنگی: این نوع شیشه دوجداره در رنگ‌های مختلفی تولید می‌شود و می‌تواند به عنوان یک عنصر زیبایی در ساختمان شما استفاده شود. کاهش هزینه‌های تهویه مطبوع از مزایای پنجره دوجداره رنگی است؛ استفاده از شیشه دوجداره رنگی می‌تواند باعث کاهش ورود نور خورشید به داخل ساختمان شده و در نتیجه میزان حرارت داخل ساختمان کاهش یابد.

لازم به ذکر است که تنوع طرح و رنگ شیشه دوجداره بسته به تولید کننده و نوع مصرف آن متغیر است و ممکن است در برخی مناطق و با توجه به قوانین محیطی، استفاده از برخی از این نوع شیشه‌ها محدود شده باشد.

 

عدم تغییر رنگ شیشه از مزایا شیشه دوجداره

عدم تغییر رنگ شیشه

شیشه‌های دوجداره با پوشش Low-E، به علت اینکه به نور فرا بنفش حساس نیستند، تقریباً هیچ تغییر رنگی را از خود نشان نمی‌دهند. به هر حال، برای جلوگیری از تغییر رنگ شیشه دوجداره، می‌توانید از شیشه‌های دوجداره با پوشش Low-E استفاده کنید و همچنین از رویه‌ها و درپوش‌های محافظ شیشه استفاده کنید تا شیشه محافظت شود.

عدم تغییر رنگ شیشه در برابر رطوبت نیز از مزایای شیشه دوجداره است. شیشه دوجداره در برابر رطوبت قابل اطمینان است و تغییر رنگ شیشه به دلیل رطوبت رخ نمی‌دهد. در صورتی که رطوبت زیاد باشد و شیشه دوجداره دچار خراش یا آسیب شود، ممکن است رطوبت و هوای محیط وارد فضای داخل شیشه شوند و باعث تغییر رنگ شیشه شوند.

برای جلوگیری از ورود رطوبت و هوا به داخل فضای میانی شیشه دوجداره، از شیشه دوجداره با کیفیت مناسب و با پوشش مناسب، همچنین طراحی و نصب استاندارد استفاده کنید. باید در زمان نصب و تعمیرات، از ضرورت استفاده از مواد غیرمساوی برای ایجاد درزهای هوا استفاده کرد و در زمان نصب و تعمیرات به دقت عمل کرد.

جمع بندی

پنجره‌های دوجداره یکی از راه‌های کاهش مصرف انرژی در ساختمان‌ها هستند. استفاده از پنجره‌های دوجداره یکی از راه‌های مؤثر برای کاهش مصرف انرژی در ساختمان‌هاست که هم به محیط زیست کمک می‌کند و هم به کاهش هزینه‌های انرژی برای ساکنان ساختمان منجر می‌شود.

پنجره‌های دوجداره به دلیل داشتن فضای خالی میان دو لایه شیشه، به صورت طبیعی صدا را نیز جذب می‌کنند. این کار باعث کاهش نویز خارجی و بهبود کیفیت صدا در داخل ساختمان می‌شود. عدم تغییر رنگ شیشه، تنوع طرح و رنگ، مهار اشعه فرابنفش و افزایش امنیت ساختمان از جمله مزایای شیشه دوجداره است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن