تصویری از انواع پارتیشن خانگی واداری

معرفی انواع پارتیشن اداری و خانگی

در معماری، پارتیشن به عنوان یک دیوار یا پوشش سبکی که برای جداسازی دو فضای مجاور از هم استفاده می‌شود، تعریف شده است. این پوشش معمولاً از جنس چوب، شیشه، فلز و یا مواد مرکب ساخته می‌شود. پارتیشن‌ها می‌توانند در محیط‌های مختلفی مورد استفاده قرار گیرند.

پارتیشن اداری و پارتیشن خانگی به دلیل طراحی سبک و قابل حمل، سرعت بالا در نصب و قابلیت منعطفی که در استفاده از آن‌ها وجود دارد به عنوان یک راه حل ایده آل در جداسازی و تقسیم بندی فضاها در محیط‌های مختلف بکار می‌روند.

پارتیشن خانگی

پارتیشن اداری و پارتیشن خانگی در طراحی و کاربردهای آن‌ها تفاوت دارند. برای تغییر و تزئین دکوراسیون داخلی منزل می‌توان از راه‌های مختلفی استفاده کرد. یکی از پرطرفدارترین روش‌ها برای تغییر دکوراسیون و تنوع در منزل استفاده از پارتیشن‌های خانگی است.

پارتیشن‌های خانگی بیشتر برای جداسازی اتاق‌ها، ایجاد حریم خصوصی، تقسیم بندی فضا و زیبایی بخشی به دکوراسیون داخلی استفاده می‌شوند. این پارتیشن‌ها عموماً از موادی مانند چوب، MDF، پلاستیک و شیشه ساخته می‌شوند.

با استفاده از پارتیشن خانگی می‌توان فضاهای خانه‌های بزرگ و کوچک را به شکلی اصولی تقسیم‌بندی کرد. گاها فضای خانه‌ها خصوصاً آپارتمان‌ها آن‌قدر کوچک است که امکان جداسازی و داشتن فضای مجزا به کمک دیوار و در امکان پذیر نیست.

استفاده از پارتیشن خانگی به عنوان یک روش مدرن و هوشمندانه، سطح کمی اشغال می‌کند و کاربری فضاهای مختلف حتی فضاهای کوچک را افزایش می‌دهد. از پارتیشن‌های خانگی می‌توان به عنوان کمد، انواع قفسه همچون قفسه کتاب، پنل تلویزیون و دیوار سبز استفاده کرد.

معرفی انواع پارتیشن خانگی

پارتیشن اداری

پارتیشن اداری به عنوان یک جدار جدا کننده در فضای داخلی ساختمان‌ها و محل کارها استفاده می‌شود تا بخش‌های مختلف فضای اداری را از یکدیگر جدا کند. بر اساس کاربرد و نیاز هر شرکت یا اداره‌ای از پارتیشن اداری استفاده می‌شود.

در طراحی انواع پارتیشن اداری علاوه بر کاربردی بودن محصول به زیبایی آن هم توجه می‌شود. مدل در نظر گرفته شده در پارتیشن اداری، دکوراسیون داخلی اداره یا شرکت را بسیار تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ با این حال معیار اصلی در طراحی این نوع پارتیشن‌ها حفظ نظم و آرامش کارمندان و کنترل راحت‌تر است.

این پارتیشن‌ها معمولاً از موادی مانند چوب، شیشه، فلز و یا مصالح دیگری ساخته می‌شوند که با توجه به نیاز و طراحی داخلی محیط اداری قابل تغییر و تنظیم هستند. پارتیشن‌های اداری همچنین می‌توانند به عنوان راه حلی کارآمد برای کنترل صدا و حفظ حریم شخصی کارمندان در محیط اداری استفاده شوند.

در نهایت، هزینه‌های پارتیشن اداری و پارتیشن خانگی نیز با یکدیگر متفاوت است. به طور کلی، پارتیشن‌های اداری گران‌تر از پارتیشن‌های خانگی هستند؛ البته با توجه به جنس استفاده‌شده و طراحی آن‌ها، این قضیه ممکن است تغییر کند.

انواع پارتیشن اداری و خانگی از نظر قابلیت جابه‌جایی

بسته به نوع پارتیشن و روش نصب آن، قابلیت جابه‌جایی آن‌ها متفاوت است. در ادامه به بررسی انواع پارتیشن اداری و پارتیشن خانگی از نظر قابلیت جابه‌جایی آن‌ها پرداخته خواهد شد:

  • پارتیشن‌های ثابت: این نوع پارتیشن‌ها برای دفاتر و فضاهایی با استفاده رایج و بلند مدت که تقسیم فضا دائمی انجام شده باشد استفاده می‌شود و می‌تواند به عنوان جزء سازه ساختمان در نظر گرفته شود. قابلیت جابه‌جایی چنین پارتیشن‌هایی بسیار کم است و معمولاً نیاز به تخریب و ساخت دوباره دارند.
  • پارتیشن‌های جابه‌جا شونده: این پارتیشن‌ها برای فضاهایی که نیاز به تغییر در طرح و انعطاف پذیری دارند مناسب هستند. این پارتیشن‌ها با استفاده از قاب‌های آلومینیومی و پلاستیکی ساخته شده‌اند و می‌توانند به راحتی باز و بسته شوند.
  • پارتیشن‌های قابل حمل: این نوع پارتیشن اداری و پارتیشن خانگی معمولاً با استفاده از فلز، چوب یا پلاستیک ساخته می‌شوند و برای فضاهایی که نیاز به جداسازی مدت کوتاهی دارند مناسب هستند. این پارتیشن‌ها با استفاده از چرخ‌ها و قابلیت تاشویی که دارند به راحتی جابه‌جا شده و در فضاهایی با اندازه و شکل‌های مختلف قابل استفاده هستند.

پارتیشن شیشهای و چوبی

پارتیشن شیشه‌ای: پارتیشن‌های شیشه‌ای یکی از روش‌های مدرن برای تقسیم داخل فضاهای ساختمان‌ها است. این پارتیشن‌ها از شیشه و قاب‌های فلزی ساخته می‌شوند که باعث می‌شود نور بهتری عبور کند و فضای بیشتری را برای طراحان به وجود آورد. به دلیل ظاهری زیبا و خاصیت شفافیت، پارتیشن‌های شیشه‌ای در دفاتر، محیط‌های کاری و فضاهای خانگی با شیوه‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

برخی از انواع پارتیشن اداری و پارتیشن خانگی شیشه‌ای دارای خواص ضد آتش و صدا هستند و برای جلوگیری از تأثیرات آلودگی هوا و حفظ تمیزی فضاهای مختلف نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پارتیشن چوبی: پارتیشن‌های چوبی نیز یکی دیگر از روش‌های پر استفاده برای تقسیم فضاهای داخلی ساختمان‌ها هستند. این پارتیشن‌ها اغلب از چوب، MDF یا HDF ساخته می‌شوند و معمولاً با روکش‌های مختلفی مانند لمینت، ونیر یا پوشش PVC پوشانده می‌شوند.

انواع پارتیشن اداری و پارتیشن خانگی چوبی به دلیل ظاهر طبیعی و گرمی که به فضای داخلی می‌بخشند، در بسیاری از فضاهای مختلف از جمله منازل، دفاتر و فضاهای تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. این پارتیشن‌ها همچنین دارای خواص عایق حرارتی و صوتی هستند و می‌توانند برای جلوگیری از گسترش آتش نیز مورد استفاده قرار گیرند.

پارتیشن اداری و خانگی آلومینیومی

پارتیشن‌های آلومینیومی یکی دیگر از نوع پارتیشن‌های مدرن برای تقسیم فضاهای داخلی ساختمان‌ها هستند. می‌توان گفت که پارتیشن آلومینیومی یکی از پراستفاده‌ترین نوع پارتیشن‌ها برای تقسیم فضاهای داخلی ساختمان‌ها است.

این پارتیشن‌ها عمدتاً از جنس آلومینیوم و شیشه تشکیل شده‌اند و قابلیت تولید به صورت شفاف و یا نیمه شفاف را دارند. از ویژگی‌های اصلی پارتیشن‌های آلومینیومی می‌توان به زیبایی و شکوه ظاهری، سبک وزن بودن، مقاومت در برابر ضربه و ایمنی بیشتر آن‌ها نسبت به پارتیشن‌های شیشه‌ای یاد کرد.

پارتیشن اداری و پارتیشن خانگی آلومینیومی دارای خواص عایق حرارتی و صوتی هستند و باعث جلوگیری از تأثیرات آلودگی هوا و حفظ تمیزی فضاهای مختلف می‌شوند. پارتیشن‌های آلومینیومی به دلیل طراحی مناسب و امکان ترکیب با سایر مواد ساختمانی، در بیشتر فضاهای داخلی مانند دفاتر، فضاهای تجاری، هتل‌ها، رستوران‌ها و بیمارستان‌ها استفاده می‌شوند.

با توجه به اینکه این پارتیشن‌ها دارای خواص ضد آتش و مقاومت در برابر زلزله هستند، می‌توان آن‌ها را برای ایجاد ایمنی بیشتر در فضاهای مختلف نیز استفاده کرد. همچنین، پارتیشن‌های آلومینیومی دارای خواص عایق حرارتی و صوتی هستند و باعث جلوگیری از تأثیرات آلودگی هوا و حفظ تمیزی فضاهای مختلف می‌شوند.

انواع پارتیشن چوبی واداری و خانگی

پارتیشن فریم دار و فریملس

پارتیشن اداری و پارتیشن خانگی، هر یک بر اساس کاربرد و ویژگی‌ها دارای انواع مختلفی هستند. پارتیشن فریم دار یا فریم لس، یک نوع پارتیشن اداری است. تصمیم‌گیری بین پارتیشن فریم دار یا فریم لس به نیازهای شما و شرایط پروژه شما وابسته است.

هر یک از این روش‌ها مزایا و معایب خود را دارند. پارتیشن فریم دار، به عنوان یک راه حل اقتصادی و سریع برای جداسازی فضاها در محیط اداری شناخته شده است. آن‌ها به راحتی نصب می‌شوند و می‌توانند با توجه به نیازهای شما با پانل‌های مختلف ترکیب شوند.

همچنین، پارتیشن فریم دار همیشه به عنوان یک راه حل برای تغییر و بهبود فضای اداری در دسترس است. اگرچه، پارتیشن فریم دار ممکن است برای کنترل صدا و نور در محیط اداری کارآمد نباشد و در مقابل صدا و نور تأثیری نداشته باشد اما پارتیشن فریم لس، معمولاً از مواد با کیفیت و ظاهر زیبا ساخته شده‌اند و می‌توانند یک ظاهر متفاوت و جذاب به فضاهای اداری ببخشند.

آن‌ها همچنین به عنوان یک راه حل کارآمد برای جداسازی فضاهای اداری مورد استفاده قرار می‌گیرند. به دلیل استفاده از مواد با کیفیت و طراحی زیبا، پارتیشن فریم لس ممکن است گزینه‌ای گران‌تر باشد و همچنین ممکن است نیاز به نصب و اجرای حرفه‌ای داشته باشد.

پارتیشن تک جداره و دوجداره

باتوجه به گسترش معماری مدرن و open office برای ایجاد دید باز در اداره ها، پارتیشن های شیشه ای دوجداره و تک جداره طرفداران زیادی پیدا کرده اند. عایق صوتی پارتیشن های دوجداره نسبت به تک جداره از عملکرد بهتر و بالاتری برخوردار است. پارتیشن های تک جداره با سیستم قاب بندی و درزگیری کامل می توانند صدا را تا حدود 50 تا 60 درصد عایق کنند در حالی که پارتیشن های دو جداره حدود 10 تا 20 درصد بهتر عمل می کنند و مقاومت بالاتری در برابر صوت دارند. پارتیشن های تک جداره از نظر قیمت حدود 30 الی 40 درصد نسبت به پارتیشن های دو جداره مقرون به صرفه تر هستند که باید بر اساس نیازها و اولویت های پروژه خودتان بهترین گزینه را انتخاب کنید.

در پارتیشن های دوجداره به دلیل مقاومت کافی، برای نگه داشتن پنل ها از ستون استفاده نمی شود و این پارتیشن ها بر خلاف پارتیشن های تک جداره با استحکام بالایی که دارند به راحتی روی زمین نصب خواهند شد. همچنین قابلیت کنترل دید در پارتیشن های دوجداره وجود دارد و می توان با قرار دادن پرده کرکره ای بین دو شیشه دید را به راحتی محدود کرد. همچنین در پارتیشن های دوجداره قابلیت جاگذاری انواع سیم و کابل وجود دارد که از بهم ریختگی فضا جلوگیری می کند.

جمع بندی

پارتیشن اداری و پارتیشن خانگی به دلایل مختلفی همچون جداسازی فضا، حفظ حریم خصوصی و تغییر دکوراسیون مورد استفاده قرار می‌گیرد. پارتیشن‌ها از نظر متریال و قابلیت جابه‌جایی انواع مختلفی دارند که هر یک بسته به نیاز و فضا استفاده می‌شوند.

بنابراین، بسته به نیازها و بودجه پروژه، شما می‌توانید یکی از این راه حل‌ها را انتخاب کنید. برای فضاهای موقت و استیجاری استفاده از پارتیشن‌های قابل حمل مناسب‌تر است و پارتیشن‌های ثابت برای فضاهایی با استفاده رایج و بلند مدت مناسب‌تر هستند. برای خرید انواع پارتیشن های اداری و خانگی هلدینگ اخوان در کنار شما خواهد بود.  

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن