تصویری از رگلاژ پنجره دوجداره

رگلاژ پنجره دوجداره

تنظیم دقیق لولاها، یراق‌آلات و شیشه‌های لنگه بازشو پنجره دوجداره را رگلاژ پنجره می‌نامند. تمامی پنجره‌های دوجداره آلومینیومی و UPVC قابلیت رگلاژ دارند. رگلاژ پنجره دوجداره از اهمیت خاص خود برخوردار است و باید توسط یک فرد متخصص و باتجربه در این زمینه انجام شود تا کیفیت و مدت زمان انجام رگلاژ دچار مشکل نشود. پنجره دوجداره تک حالته، دو‌حالته و کشویی هر یک نحوه رگلاژ مخصوص به خود را دارند.

نحوه رگلاژ پنجره تک حالته

رگلاژ پنجره تک حالته به گونه‌ای است که بازشو باید روی محور افقی و عمودی جابه‌جا شود. برای رگلاژ پنجره تک حالته به یک آلن ۴ و پیچ گوشتی دو سو نیاز دارید. برای رگلاژ پنجره دوجداره ابتدا باید به کمک پیچ گوشتی دو سو کاور لولا را آزاد و جابه‌جا کنید. برای رگلاژ، لنگه بازشو پنجره دوجداره تک حالته باید در محور افقی و عمودی جابه‌جا شود.

چنانچه بازشو پنجره به فریم پایین پنجره گیر می‌کند به کمک آلن ۴ آن را درون شیارهای زیر کاوری که در پایین و بالا قرار دارند بگذارید و به صورت ساعت‌گرد بچرخانید. چنانچه بازشو پنجره به فریم بالا گیر می‌کند باید آلن را پادساعت‌گرد بچرخانید تا بازشو به سمت پایین حرکت کند.

 

نحوه رگلاژ تک حالته دوجداره

دقت کنید که رگلاژ جهت افقی و عمودی باید به صورت موازی انجام شود تا به حالت صحیح باز و بسته شدن پنجره برسید. در صورت نیاز باید از لولاهای قابل تنظیم استفاده کنید که توانایی تحمل حداکثر ۲۰۰ کیلوگرم وزن را دارند و در عایق‌بندی پنجره تک حالته نقش مهمی را ایفا می‌کنند.

نحوه رگلاژ پنجره دو‌حالته و کشویی

رگلاژ پنجره دو‌حالته: رگلاژ پنجره دوجداره دو‌حالته توسط لولای بالا، لولای پایین و لولای اهرمی امکان پذیر است. با لولای پایین به کمک دو پیچ با حفره شش ضلعی می‌توانید لنگه را جابه‌جا کنید. روی لولای بالا پنجره پیچی وجود ندارد بلکه پیچ این قسمت در اهرم لولا در قسمت بالای لنگه‌ی بازشو قرار دارد. برای انجام فرایند رگلاژ ابتدا کاور لولای پایین را بیرون بکشید تا بتوانید پیچ‌هایی با حفره شش ضلعی را مشاهده کنید.

برای حرکت لنگه به سمت بالا و پایین باید از پیچ عمودی کمک بگیرید؛ پیچ دیگر برای حرکت افقی لنگه در نظر گرفته شده است. لولای تنظیمی در پنجره دوجداره دو‌حالته و برخی از پنجره‌های UPVC تک حالته مشاهده می‌شود. این لولاها نسبت به لولاهای ساده همچون لولای ۱۰۰ (۱۰ سانتی‌متری) و لولای ۷۵ (۷٫۵ سانتی‌متری) قابلیت رگلاژ دارند و همین موضوع مزیتی محسوب می‌شود.  

نحوه رگلاژ پنجره کشویی: در پنجره کشویی برخلاف پنجره‌های لولایی خبری از حرکت چرخشی نیست بلکه لنگه در یک مسیر مستقیم به طرفین حرکت می‌کند. وجود ریل باعث شده تا لنگه به کمک غلتک بتواند به چپ و راست حرکت کند.

دو نوع پنجره کشویی تک ریل و جفت ریل وجود دارد که رگلاژ هر یک متفاوت است. برای رگلاژ پنجره دوجداره ابتدا لولای پنجره را باز کرده سپس پیچ عمودی حفره‌ها را در جهت بالا و پایین حرکت دهید. پیچ دوم را باید به صورت موازی و به اندازه پیچ دیگر در جهت چپ و راست حرکت دهید.

رگلاژ یراق‌آلات پنجره دوجداره UPVC

 در رگلاژ پنجره دوجداره، لولا و اسپانیولت از موارد مهم هستند و نصاب باید در مورد آن‌ها به دقت عمل کند. در صورت عدم دقت نیاز به تعویض و تعمیر پیدا خواهند کرد. برای رگلاژ باید با استفاده از پیچ گوشتی یا آچار کاور را درآورده و در دو مرحله عمودی و افقی عمل رگلاژ را انجام دهید.

  • رگلاژ افقی لنگه

باید لنگه بازشو را در محور عمودی و افقی جابه‌جا کنید. برای جابه‌جایی لنگه به صورت افقی باید با آلن ۵ میلی‌متری پیچ رگلاژی که به صورت افقی است باز و بسته کنید. با باز کردن پیچ، لنگه پنجره به صورت افقی جابه‌جا می‌شود. حرکت پیچ را تا زمانی ادامه دهید که با بسته شدن لنگه در جهت افقی، عدم انطباق رفع شود.

  • رگلاژ عمودی لنگه

برای رگلاژ پنجره دوجداره به صورت عمودی نیز باید ابتدا کاور لولا را باز کرده و به کمک آلن پیچ را بچرخانید. با چرخاندن ساعت‌گرد و پادساعت‌گرد پیچ، لنگه به ترتیب به سمت بالا و پایین حرکت می‌کند.

 دقت داشته باشید که به منظور رسیدن به حالت ایده‌آل و رگلاژ مناسب باید هر دو جهت عمودی و افقی به صورت موازی انجام شوند.

 

رگلاژ شیشه پنجره‌های UPVC

رگلاژ شیشه پنجرههای UPVC

شیشه از مهم‌ترین قسمت‌های یک پنجره دوجداره است و رگلاژ آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. وجود دو لایه شیشه، استفاده از گاز آرگون، استفاده از یک وزن چند وجهی در سطوح چهارگانه و افزایش ابعاد، رگلاژ شیشه پنجره‌های UPVC را سخت می‌کند.

برای رگلاژ پنجره دوجداره، شیشه باید با زیر شیشه‌هایی که مخصوصاً برای این کار تولید می‌شوند رگلاژ شده و با یک شی پلاستیکی به درستی در محل مناسب قرار گیرد و محکم شود در غیر این صورت شیشه فشاری مضاعف را تحمل کرده و می‌شکند.

نصاب در هنگام نصب و اندازه‌گیری، یک مقدار معین را به عنوان بادخور به منظور رگلاژ در نظر می‌گیرد. ایجاد فشار مضاعف مشکلاتی همچون شکستگی شیشه، افتادگی لنگه‌ها، شکستن لولاها و خارج شدن از رگلاژ را به همراه دارد.

زمان رگلاژ پنجره دوجداره

  • هنگام نصب

بلافاصله پس از نصب پنجره دوجداره، نصاب باید عمل رگلاژ پنجره دوجداره را انجام دهد. بازشو پنجره باید به سادگی باز و بسته شود و شیشه پنجره باید کاملاً فیکس باشد. بین قاب و لنگه بازشو نباید فاصله‌ای باشد در غیر این صورت اگر در زمان تولید این فاصله ایجاد شده باشد باید در هنگام نصب، رگلاژ انجام شود اما اگر در زمان نصب این فاصله ایجاد شود باید به کمک فوم و چسب مخصوص عمل درزگیری انجام شود.

  • بعد از نصب

اگر یک نصب پنجره دوجداره توسط فردی آگاه و متخصص انجام شود نیاز به رگلاژ پس از نصب به حداقلی‌ترین حالت ممکن خود می‌رسد اما در گذر زمان و در طی استفاده مکرر، پنجره دچار افتادگی شده و به رگلاژ نیاز پیدا می‌کند.

در صورت نصب غیر استاندارد پنجره توسط افراد نامناسب حتی در عرض یک ماه عملکرد پنجره و عایق آن دچار اختلال شده و به رگلاژ پنجره دوجداره یا به اصطلاح آچارکشی نیاز پیدا می‌کند. افتادگی لنگه بازشو، به سختی باز و بسته شدن پنجره، عدم حرکت روان دستگیره و فاصله میان فریم و لنگه بازشو از نشانه‌های زمان رگلاژ پنجره است.

هزینه و مدت زمان رگلاژ پنجرههای دوجداره

وابسته به ایرادی که وجود دارد رگلاژ پنجره دوجداره زمان متفاوتی را به خود اختصاص می‌دهد. گاها در لولا مشکلاتی وجود دارد اما برخی اوقات در سایر یراق‌آلات اختلالاتی مشاهده می‌شود که به تعمیر و مدت زمان بیشتری نیاز دارد.

بسته به شرایط خاص شما، ممکن است زمان بیشتری نیاز باشد؛ به طور معمول، نصب رگلاژ برای پنجره‌های دوجداره ممکن است چندین ساعت تا چند روز طول بکشد. قطعاً کمک گرفتن از نصاب‌های باتجربه و متخصص در این زمینه این مدت زمان را در عین حفظ کیفیت بسیار کوتاه‌تر می‌کند.

هزینه هر گونه خدمات از اهمیت بالایی برخوردار است. هزینه رگلاژ پنجره‌های دوجداره بسته به اندازه و تعداد پنجره‌ها، نوع مواد استفاده شده در ساخت، پیچیدگی کار و همچنین قیمت نصاب‌های کارگری در منطقه‌ی شما ممکن است متفاوت باشد.

 به طور کلی، هزینه رگلاژ پنجره‌های دوجداره بالاتر از هزینه رگلاژ پنجره تک جداره است؛ به علاوه، هزینه‌های مربوط به نصب نیز باید در نظر گرفته شود. برای دستیابی به دقیق‌ترین برآورد هزینه رگلاژ پنجره دوجداره، بهتر است با شرکت‌هایی که این خدمات را ارائه می‌دهند تماس بگیرید.

جمع بندی

یک پنجره دوجداره به منظور رسیدن به کیفیت و عملکرد اولیه و همچنین کارکرد صحیح در هنگام نصب و بعد از نصب به رگلاژ نیاز دارد. در صورت مشاهده علائمی همچون حرکت سخت بازشو و دستگیره باید نسبت به رگلاژ پنجره دوجداره اقدام کرد.

اقدام به موقع جهت رگلاژ علاوه بر سهولت در استفاده از هدر رفت انرژی نیز جلوگیری می‌کند. هزینه رگلاژ پنجره به عواملی همچون نوع، اندازه و ایرادات پنجره و حتی محل زندگی شما وابسته است. جهت کاهش هزینه‌ها و اطمینان از کیفیت کار حتماً از افراد متخصص برای این کار استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن