تصویر از پنجره دوجداره و روش های نصب و نگهداری پنجره دوجداره

نصب و نگهداری پنجره دوجداره

نصب و نگهداری پنجره دوجداره در سال‌های اخیر یکی از مهم‌ترین مباحث پروژه‌های ساختمان سازی بوده است. این روزها انواع پنجره‌های سنتی و قدیمی جای خود را به پنجره‌های محکم دوجداره داده‌اند. این سازه‌ها به دلیل مزیت‌ها و برتری‌هایی که نسبت به تجهیزات قدیمی دارند، مورد توجه قرار گرفته‌اند. روش‌های نصب و راه اندازی این اقلام از مهم‌ترین مواردی است که در خصوص استفاده از این اقلام مورد توجه قرار می‌گیرد. در این مطلب با ما همراه باشید تا قبل از خرید پنجره دوجداره آلومینیومی در این باره اطلاعات بیشتری به دست آورید.

شرایط نصب پنجره های دوجداره

مشکلات شایع پنجره دوجداره با نصب صحیح و اصولی این سازه‌ها به کلی از بین می‌روند. برای این که استانداردهای مربوط به نصب این سازه‌ها رعایت شوند، باید به قوانین موجود در این عرصه دقت داشته باشید و این فرایند را با در نظر گرفتن پیش نیازهای مربوط به این تجهیزات انجام دهید. برای نصب این اقلام باید ابتدا چهار چوب اولیه را در محل مورد نظر قرار دهید. پیش از نصب چهار چوب باید از تمیزی و پاکیزگی فضای نصب چهار چوب پنجره‌ها اطمینان حاصل کنید. در بخش بعدی نوبت به تراز کردن پنجره و شاقول بندی این تجهیزات می‌رسد که باید با کیفیت مورد نظر انجام شود.

در نصب و نگهداری پنجره دوجداره استفاده از یراق آلات باکیفیت نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. نصب دقیق اتصالات پنجره‌های دو جداره در مرحله بعدی با کیفیت مورد نیاز انجام می‌گیرد. پیچ‌های اتصال این پنجره‌ها با کیفیت مورد نظر در محل خود نصب می‌شوند. در بخش بعدی فوم و سیلیکون مربوط به پنجره‌ها در محل‌های مورد نظر تزریق می‌شوند. در ادامه جاگذاری شیشه‌ها و رگلاژ پنجره‌ها در محل مورد نظر انجام می‌گیرد.

نصب و نگهداری پنجره دوجداره

نگهداری اصولی از پنجره‌های دو جداره

برای پیشگیری از مشکلات شایع پنجره دوجداره باید به نگهداری دقیق از این سازه‌ها پس از نصب و راه اندازی آن‌ها در محل‌های مورد نظر توجه داشته باشید. برای نگهداری اصولی از این پنجره‌ها باید به چند اصل اولیه دقت داشته باشید. برخی از مهم‌ترین فاکتورهای مربوط به نگهداری از این تجهیزات ساختمانی را در ادامه بررسی می‌کنیم.

 

برای دیدن انواع پنجره ترمال بریک کلیک کنید.

 

نظافت درست پنجره‌های دو جداره

نصب و نگهداری پنجره دوجداره تنها یکی از فاکتورهای استفاده صحیح از این اقلام است. در این زمینه تمیز کردن اصولی این پنل‌ها نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. برای نظافت درست پنجره‌ها می‌توانید از الیاف نانو استفاده کنید. همچنین استفاده از محلول‌های آب و صابونی برای تمیزی و نظافت مطلوب این پنجره‌ها نیز میسر خواهد بود.

پس از تمیز کردن پنجره‌ها با محلول و ترکیبات آب و صابونی با استفاده از یک دستمال ضد پرز، رطوبت موجود بر سطح پنجره را نیز پاکسازی کنید. به این ترتیب فرایند نظافت با دقت کافی و کیفیت مطلوب انجام خواهد شد.

نگهداری درست از یراق آلات

مشکلات شایع پنجره دوجداره گاها به یراق مورد استفاده در نصب و راه اندازی این سازه‌ها مربوط می‌شود. به همین خاطر باید در حین استفاده از این سازه‌ها به یراق آلات مورد استفاده در نصب آن‌ها نیز دقت داشته باشید. این یراق آلات با متریال به خصوصی تولید می‌شوند و برای نگهداری از آن‌ها باید به برخی فاکتورها دقت داشته باشید:

  • رگلاژ این یراق آلات از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. لازم است که روغن کاری این قسمت‌ها را نیز با کیفیت لازم انجام دهید.
  • ثابت و فیکس بودن یراق آلات نیز برای بهبود عملکرد آن‌ها در حین استفاده از پنجره‌های دوجداره از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
  • در نصب و نگهداری پنجره دوجداره نصب دقیق دستگیره‌ها نیز اهمیت دارد. بهتر است از این سازه‌ها با دقت کافی استفاده کنید تا کیفیت آن‌ها کاهش نیابد.

نگهداری از شیشه‌های پنجره دوجداره

در بخش بعدی رسیدگی به مشکلات شایع پنجره دوجداره به نگهداری اصولی از شیشه‌ها اشاره می‌شود. شیشه‌ها در کیفیت پنجره‌های دو جداره نقش مهمی ایفا می‌کنند. زهوار به کار رفته در این پنجره‌ها هرگز نباید خارج شود. در غیر این صورت آسیب‌های جبران ناپذیری در بخش شیشه‌های پنجره به وجود می‌آید.

همچنین در فرایند نصب و نگهداری پنجره دوجداره نصب و تعبیه اصولی شیشه‌ها نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. هر یک از پنل‌های شیشه‌ای باید با کیفیت لازم در محل خود تعبیه شوند. در غیر این صورت خطرات بسیار زیادی محیط را تهدید می‌کند.

نکات مهم نگهداری از انواع پنجره دوجداره

نکات مهم نگهداری از انواع پنجره دوجداره

مشکلات شایع پنجره دوجداره در صورت نگهداری صحیح و اصولی از هر یک از این تجهیزات در محیط ساختمان به حداقل می‌رسند. برخی از مهم‌ترین نکاتی که در این بخش مورد توجه هستند، به شرح زیر هستند:

  • روغن کاری هر یک از یراق آلات مورد استفاده در پنجره‌ها را در دوره‌های زمانی مشخص انجام دهید. به این ترتیب تا حد قابل توجهی از آسیب دیدگی این اجزا پیشگیری خواهد شد.
  • دستگیره‌های به کار رفته در این پنجره‌ها باید در زمان‌های مقرر بررسی شوند تا از هرز شدن آن‌ها جلوگیری شود.
  • از تماس وسایل حرارت زا با پنجره پیشگیری کنید. به این ترتیب استحکام پنل‌های شیشه‌ای و یراق آلات به کار رفته در این تجهیزات در طولانی مدت حفظ خواهد شد.
  • پس از آلوده شدن پنجره با رنگ و مواد دیگر باید بلافاصله آن را تمیز کنید. به این ترتیب بدنه این تجهیزات در طولانی مدت سالم باقی می‌ماند.
  • در هنگام اجرای فعالیت‌های ساختمانی، باید روی پنجره و پنل‌های شیشه‌ای آن پوشش داده شود. به این ترتیب آسیبی به این سازه‌ها وارد نخواهد شد.
  • لاستیک‌های درزگیر پنجره نیز باید به صورت مداوم بازبینی شوند.

جمع بندی

در صورتی که نصب و نگهداری پنجره دوجداره با دقت کافی انجام نشود، مشکلات بسیار زیادی در حین استفاده از این تجهیزات در محیط به وجود می‌آیند. به علاوه عدم توجه به نکات نگهداری از این تجهیزات در طولانی مدت سبب آسیب دیدگی ساختار کلی پنجره می‌شود. به همین خاطر در حین استفاده از این اقلام باید به نکات ذکر شده در این مطلب توجه داشته باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن