چگونه سیستم شیشه‌ای مناسب برای بالکن خود را انتخاب کنیم.

چگونه سیستم شیشه‌ای مناسب برای بالکن خود را انتخاب کنیم؟

بالکن در واقع یک فضای مسقف است که از یک طرف یا دو طرف به محیط بیرون دید دارد و جز یکی از الحاقات آپارتمان محسوب می‌شود. انتخاب یک سیستم شیشه‌ای مناسب برای بالکن هم در زیبایی آپارتمان تأثیر دارد و هم از جوانب دیگری مثل کمک به نگهداری از گل و گیاه و… تأثیرگذار است.

امروزه شیشه به عنوان یکی از مصالح ساختمانی شناخته می‌شود. بالکن شیشه‌ای که یک فضای کاملاً جدا از خانه است، درحقیقت یک قسمت فوق‌العاده جذاب در خانه به حساب می‌آید. شیشه بالکن، در واقع نقش محافظ را برای بالکن ایجاد می‌کند.

برای دیدن قیمت ترمال بریک کلیک کنید.

شیشه‌های مخصوص بالکن و معرفی آنها

سیستم شیشه ای مناسب برای بالکن متناسب با خود بالکن طراحی و اجرا می‌شود. ساختار شیشه بالکن یا زمین تا سقف است یا از نرده بالکن تا سقف اجرا می‌شود. دو پروفایل آلومینیومی (که روی سقف خیلی ظریف نصب می‌شود.) و دو پروفایل عمودی (که در دو طرف بالکن قرار دارد.) را می‌توان به عنوان نمونه در ساختار فنی شیشه بالکن معرفی نمود.

ضخامت این پنل شیشه‌ای شش الی ده میلی متر است که روی چهار پروفایل ذکر شده قرار می‌گیرد. این شیشه‌ها سبک هستند و خیلی راحت درون چرخ پروفایل می‌لغزد. شیشه‌هایی که در بالکن مورد استفاده قرار می‌گیرد، در دو مدل شیشه بالکنی تاشو (شیشه بالکنی متحرک) و شیشه بالکنی ریلی موجود هستند.

ساختارهای انواع شیشه‌های بالکنی موجود در بازار

سه ساختار برای سیستم شیشه ای مناسب برای بالکن وجود دارد:

شیشه به جای دیوار: شیشه یکی از بهترین متریال‌ها است زیرا قوانین معماری محدودیت‌هایی برای ساخت دیواره بالکن قرار داده و استفاده از شیشه خیلی راحت این مشکل را حل می‌کند. دیوار از نفوذ گردوخاک و آلودگی‌های صوتی و آلاینده‌ها به داخل ساختمان پیشگیری می‌کند. همچنین نور را به راحتی عبور می‌دهد و مصرف انرژی را به شدت کم می‌کند.

شیشه به جای سقف: وقتی سقف بالکن در پلان شیشه‌ای باشد، نور خیلی راحت از آن عبور می‌کند و جلوی تاریکی ساختمان را می‌گیرد. شیشه سکوریت برای این ساختار در سیستم شیشه ای مناسب برای بالکن، استفاده می‌شود که مقاومت بالایی در برابر آسیب‌های احتمالی و ضربه‌ها دارد و همچنین از ورود این آسیب به داخل بالکن جلو گیری می‌کند.

شیشه به جای درب: برخی از افرادی که بالکن شیشه‌ای دارند، می‌خواهند زمانی که نیاز به هوای آزاد و تازه دارند بتوانند شیشه بالکن را باز و بسته کنند و همین اتفاق موجب شده که در بالکن شیشه‌ای عضوی به نام درب تعبیه شود.

معیارهای انتخاب شیشه بالکنی مناسب

انتخاب و تهیه سیستم شیشه ای مناسب برای بالکن معیارهایی دارد که هنگام خرید باید به آنها توجه شود. برای مثال چند نمونه از این معیارها را برایتان توضیح می‌دهیم:

  • باید شیشه‌ای را انتخاب کنید که بتواند اشعه خورشید را کنترل کند زیرا برخی اوقات اشعه خورشید ممکن است آزاردهنده باشد و گرمای زیادی تولید کند.
  • عایق بودن شیشه در سیستم اهمیت بالایی دارد زیرا ساختمان نیاز دارد که در برابر آلودگی‌های صوتی و ورود خروج گرما و سرما، مقاومت داشته باشد پس ویژگی مورد توجه شیشه‌ها، عایق بودن آن‌هاست. (متداول‌ترین شیشه‌های مورد استفاده عبارت‌اند از: شیشه‌های دوجداره و شیشه‌های لمینت.)
  • استحکام شیشه در معرض ضربه‌ها و برخورد اجسام به شیشه در سیستم شیشه ای مناسب برای بالکن، بسیار اهمیت دارد
  • نمای بصری هم به علت دید بیرونی ساختمان اهمیت ویژه‌ای دارد که به منظور این معیار، شیشه‌های رنگی و متفاوتی در بازار موجود گشته است.

ساختارهای انواع شیشه‌های بالکنی موجود در بازار

مزایا و معایب شیشه بالکنی

در این قسمت به مزایا و معایب شیشه بالکنی می‌پردازیم. برخی از مزایا به شرح زیر هستند:

  • مانع از ورود اشعه ماورا بنفش می‌شود
  • ارزش و بهای ملک را افزایش می‌دهد.
  • مانع از ورود حشرات به داخل خانه می‌شود.
  • عایق مناسبی در برابر صدا و سرما و گرما است.
  • محیط را برای افراد امن می‌کند و…

سیستم شیشه ای مناسب برای بالکن، در کنار مزایای فوق‌العاده‌ای که دارد، معایبی هم دارد. برای مثال یک مورد از این معایب شکننده بودن سیستم شیشه ای مناسب برای بالکن است. زمانی که از شیشه‌های بی کیفیت و نازک استفاده شود، ممکن است هنگام تغییرات جوی و یا برخورد کوچک‌ترین چیز مقاومت خود را از دست داده و بشکند. یک مورد دیگر از معایب شیشه‌های بالکنی تمیز کردن آنها است. تمیز کردن بخش بیرونی این شیشه‌ها اندکی مشکل است.

 

زمان تمیز کردن و رسیدگی به سیستم شیشه ای مناسب برای بالکن

تمیز کردن سیستم شیشه ای مناسب برای بالکن بسیار ساده و آسان است و تنها چیزهایی که نیاز است، اسپری شیشه پاک کن مناسب و یک عدد دستمال تمیز و آبگیر است اما چون شیشه بالکن در فضای خارج از خانه است، برای تمیز کردن آن احتیاج دارید که آب و هوا را بررسی کنید. زیرا خشک شدن شیشه‌ها برای تمیز کردن، امری بسیار مهم است. انجام دادن این کار باعث می‌شود لک روی شیشه باقی نماند. پس از آفتابی بودن هوا، زمان تمیز کردن شیشه‌ها، مطمئن باشید.

نکته دیگر این است که در روزهایی که وزش باد شدید است بهتر است تمیز کردن سیستم شیشه ای مناسب برای بالکن را فراموش کنید چون باد همواره با خود گرد و خاک‌هایی حمل می‌کند و زمان تمیز شدن شیشه‌ها (که شیشه‌ها دارای رطوبت هستند) به سطح شیشه می‌چسبد. رگه‌هایی که پس از تمیز کردن روی شیشه باقی می‌ماند، در واقع آب باقی مانده رو شیشه است که برای پیشگیری از به وجود آمدنشان بهتر است از دستمال مرطوب استفاده کنید.

جمع بندی

در کل شیشه، یک متریال فوق‌العاده برای استفاده در ساختمان است. استفاده از این متریال برای انتخاب سیستم شیشه ای مناسب برای بالکن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که در دنیای امروز بالکن شیشه‌ای طرفداران و خواستاران زیادی را به سمت خود جذب کرده و در ساختمان‌های زیادی دیده می‌شود.

توجه به انتخاب مناسب شیشه و تهیه آن نیز بسیار نکته مهمی است زیرا هرگونه اختلال باعث می‌شود به فاکتورهایی که هنگام خرید مورد توجهمان قرار گرفته، بازگردیم. همچنین اگر شما از طرفداران بالکن شیشه‌ای هستید، توصیه ما به شما خرید شیشه‌هایی با کیفت بالا است تا احتمال بروز اختلال برای شما به حداقل میزان خود برسد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن