پنجره‌های عایق صوتی

آیا هر پنجره‌ای عایق صوتی صداست؟

از مشکلات زندگی در شهرهای بزرگ این است که آلودگی‌های صوتی بسیار زیاد است. برای رفع این مشکل همه افراد به دنبال خرید پنجره‌های عایق صوتی برای سر و صدا هستند. اما قبل از انتخاب و خرید پنجره باید بدانید که آیا هر پنجره‌ای عایق صوتی صداست؟ به صورت کلی بسیاری از پنجره‌ها امروزه عایق هستند اما اینکه بتوانند درست عمل کنند به کیفیت آنها بستگی دارد. در ادامه به انواع پنجره‌های عایق صوتی و دلیل عایق بودن آنها می‌پردازیم.

برای اطلاع از قیمت آلومینیوم ترمال بریک کلیک کنید.

ویژگی پنجره‌هایی که عایق صوتی هستند!

برای کاهش ورود صدا و آلودگی صوتی در ساخت پنجره‌ها از پوشش عایقی استفاده می‌شود. از پنجره‌های عایق صوتی برای جلوگیری از ورود صداهای مزاحم در محیط‌های اداری، منازل و مجتمع‌های مسکونی استفاده می‌شوند.

برای کاهش صدا در محیط‌های مختلف از عایق‌بندی‌های زیادی استفاده می‌شود که یکی از این موارد استفاده از پنجره‌های عایق صوتی است. عایق بودن پنجره علاوه بر اینکه می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در کاهش آلودگی صوتی محیط داشته باشد، در صرفه‌جویی انرژی در فصول گرم و سرد سال نیز تأثیر بسیار زیادی دارد.

بسیاری از پنجره‌های نرمال آلومینیومی در صورتی که از کیفیت خوبی برخوردار باشند کاربرد بسیار زیادی دارند. پنجره‌های نرمال به دو نوع تک حالته و دوحالته وجود دارند. پنجره نرمال دوحالته علاوه بر عایق‌بندی مناسبی که در شیشه آن وجود دارد، یراق آلات آن نیز به‌گونه‌ای است که کمترین اتلاف انرژی انجام می‌گیرد.

از جمله ویژگی‌هایی که در پنجره های عایق صوتی وجود دارد این است که باید از چگالی مناسبی برخوردار باشند. استفاده از متریال استاندارد در ساخت این پنجره‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است.

ویژگی پنجره‌هایی که عایق صوتی هستند!

نحوه عایق‌بندی پنجره‌ها

قبل از خرید پنجره های عایق صوتی بهتر است از نحوه عایق‌بندی آنها نیز آشنایی کافی داشته باشید. علاوه بر دوجداره یا سه جداره بودن پنجره‌ها که می‌تواند تأثیر بسیاری در عایق‌بندی داشته باشند، نصب صحیح یراق و لوله‌ها نکته حیاتی در عایق‌بندی آنها است.

ابعاد و اندازه درست نیز می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در صرفه‌جویی انرژی داشته باشد. اگر سایز و ابعاد پنجره از حد استاندارد کوچک‌تر باشد جای‌گذاری پنجره به سختی انجام می‌گیرد و فضایی برای انبساط و انقباض آن وجود ندارد.

عدم رگلاژ صحیح نیز می‌تواند در دراز مدت باعث کاهش طول عمر و کیفیت پنجره‌ها شود. پنجره ترمال بریک دوحالته به دلیل داشتن یراق آلات دوحالته می‌توانند عملکرد بهتری داشته باشند. وجود لاستیک‌های EPDM  در این نوع پنجره‌ها باعث می‌شوند که قسمت فریم و بازشو با شدت بیشتری به یکدیگر فشرده شده و می‌توانند عایق بسیار مناسبی باشند.

از جمله پنجره‌های عایق صوتی

  • پنجره‌های ترمال‌بریک

از جمله پنجره های عایق صوتی، انواع پنجره ترمال بریک است. پنجه‌های ترمال‌بریک تک حالته و دوحالته می‌توانند در این امر بیشترین کاربرد را داشته باشند. عایقی که در قسمت خارجی این پنجره‌ها قرار می‌گیرد می‌تواند مانع جا به جایی حرارت شوند.

مقاومت بالایی که در آلومینیوم آنها وجود دارد باعث شده است که به یک سازه سخت تبدیل شوند. پنجره‌های آلومینیومی ترمال‌بریک با اینکه رسانای خوبی برای حرارت و دما هستند، اما وجود تیغه امیدی در بین این پروفیل می‌تواند تأثیری در عایق‌بندی آنها داشته باشد. این پنجره های عایق صوتی وزن بسیار کمتری نسبت به پنجره‌های قدیمی آهنی دارند و همین نکته باعث شده است که بیشتر مورد توجه قرار گیرند.

همچنین 60 درصد از انرژی توسط این پنجره‌ها حفظ می‌شوند. پنجره ترمال بریک کشویی علاوه بر اینکه ظاهری جذاب‌تر دارند، در باز و بست نیز بسیار بهتر عمل می‌کند. از این پنجره‌های در ابعاد بزرگ‌تر به عنوان درب تراس و ورودی سالن‌ها استفاده می‌شود.

  • پنجره‌های نرمال

از جمله پنجره های عایق صوتی می‌توانند انواع پنجره آلومینیومی نرمال باشند. پنجره نرمال تک حالته از ساده‌ترین پنجره‌ها است که کاربرد زیادی دارد اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی این نوع پنجره‌ها نیز بسیار جذاب‌تر شده‌اند. پنجره بادبزنی از جمله پنجره‌هایی است که استفاده بسیار زیادی از آن می‌شود.

همچنین از ویژگی‌های جذاب این نوع پنجره‌ها علاوه بر عایق صوتی، جوش‌پذیری، استحکام و ثبات بالای این پنجره‌ها است. این نوع پنجره‌های نرمال به‌گونه‌ای هستند که به دلیل نوع اتصالات و یراق کردن آنها بادبزنی نامیده می‌شوند.

سهولت در باز و بست شدن و سبک وزن بودن از جمله ویژگی‌هایی است که در پنجره نرمال بادبزنی وجود دارند. واشرهایی که برای این پنجره‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند از ورود گردوغبار جلوگیری می‌کنند و بسیار بادوام هستند.

  • پنجره‌های لیفت و اسلاید

یکی دیگر از انواع پنجره‌هایی که عایق صوتی هستند، پنجره لیفت و اسلایدی است. این نوع پنجره‌ها از اصطکاک لاستیکی خوبی برخوردار بوده و در ابعاد بسیار بزرگی ارائه می‌شوند. باز و بست آسان و کشویی آنها از جمله مواردی است که باعث شده طرف‌داران بیشتری داشته باشند.

استفاده طولانی مدت از پنجره‌های عایق صوتی و تحمل وزن بالا از جمله ویژگی‌های این نوع پنجره‌ها است. عایق صوتی در پنجره‌ها به دلیل وجود یراق، واشرهایی EPDM و تیغه پلی‌آمیدی است که در پنجره‌ها به کار رفته است.

علاوه بر تمامی پنجره‌هایی که گفتیم، پنجره‌های دیگری هم وجود دارند که عایق‌بندی مناسبی دارند. پنجره از نوع فولکس واگنی هم در صورتی که پنجره دوجداره و سه جداره هم باشند می‌توانند تأثیر بسیار خوبی در عایق محیط داشته باشند. آلومینیومی که در آنها به کار می‌رود ضدضربه، فشار و سایش هستند.

پنجره های عایق صوتی

تزریق گاز برای عایق‌بندی صدا

در قدیم به داخل پنجره‌ها هوا تزریق می‌شد اما امروزه به جای هوا، تزریق گاز اثر بهتری در انتقال حرارت دارد. عایق صوتی پنجره از جمله ویژگی‌های مهم پنجره‌های باکیفیت است. مورد استفاده قرار دادن از متریال باکیفیت و استاندارد برای عایق‌بندی می‌توانند در این امر تأثیر خوبی داشته باشند.

اگر از متریال باکیفیت استفاده شود اما تولید دقیق صورت نگیرد پنجره عایق خوبی نخواهد داشت. یراق آلات مناسب و ابعاد درست نیز از جمله مواردی است که باید در تولید پنجره به آن دقت شود. شیشه پنجره هم می‌تواند تأثیر بسیار خوبی در عایق‌بندی نهایی پنجره‌ها داشته باشد. 80 درصد از عایق صوتی یک پنجره به شیشه آن بستگی دارد و بهتر است برای محیط‌های صنعتی از پنجره‌ها سه جداره استفاده کرد.

جمع‌بندی

درنهایت با توجه به همه مواردی که در رابطه با پنجره‌های عایق صدا گفتیم، شما می‌توانید این محصولات باکیفیت و کاربردی را از هلدینگ اخوان تهیه نمایید. این هلدینگ با سابقه درخشانی که در تولید انواع پروفیل آلومینیومی توانسته‌اند از جایگاه خوبی برخوردار باشند. عایق صوتی یکی از مواردی است که امروزه به دلیل شیوه زندگی و محیط‌های شلوغ شهری مورد توجه قرار گرفته است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن