هر آنچه که باید درباره پنجره‌های ترمال بریک بدانید!

بررسی جامع پنجره ترمال بریک از صفر تا 100

در این مقاله با موضوع هر آنچه که باید درباره پنجره های ترمال بریک بدانید! در خدمت شما عزیزان هستیم. برای اطلاعات بیشتر در مورد پنجره‌های ترمال در ادامه با ما همراه باشید.  امروزه با کمی دقت به افزایش مصرف انرژی و به دنبال آن بالا رفتن قیمت انرژی‌های گوناگون، اکثر مردم به دنبال عایق بندی بهینه خانه‌ها، ویلاها یا دفاتر کار خود هستند.
معمولاً بیشتر افراد در این موقعیت‌ها به دنبال عایق‌بندی سقف و دیوار و به‌کارگیری از لعاب‌های دو و سه‌گانه می‌روند و در اکثر موارد از نمایه‌های پنجره‌ها غافل می‌شوند. می‌خواهیم شما را با مزایا و کاربرد و قیمت پنجره ترمال بریک آشنا کنیم در ادامه همراه ما باشید

ترمال بریک چیست؟

در واقع از آنجایی که آلومینیوم یک رسانای خوب از گرما و سرما است و می‌‌تواند گرمای زیادی را از طریق پنجره و درب خارج کند. ترمال بریک یک نوع عایق است که در سمت خارجی چارچوب سازه‌ها یا درب و پنجره قرار داده می‌شود و مانع از حرکت حرارت شده است. از این نوع عایق ها برای جدا سازی سازه‌هایی که جا به جایی حرارتی بالایی دارند استفاده می‌شود.

ترمال بریک چیست؟

علت نام گذاری پنجره ترمال بریک چیست و نحوه عملکرد آنها چگونه است؟

پنجره ترمال بریک، یکی از جدیدترین فناوری‌هایی است که باعث می‌شود که بهره وری انرژی به بهترین حالت ممکن انجام شود. در بخش بیرونی در و پنجره‌ها، یک ماده عایق قرار می‌گیرد. به این ماده عایق در لغت ترمال بریک می‌گویند. معمولاً آن را در بین بخش آلومینیومی درب و پنجره‌ها استفاده می‌کنند. این ماده باعث می‌شود که گرما و حرارت به هیچ وجه به قسمت داخلی ساختمان‌ها وارد نشود. استفاده از این پنجره ترمال بریک باعث می‌شود که میزان بهره‌وری انرژی بسیار بهتر شود. در حالت کلی انرژی گرمایی در سه حالت انتقال پیدا می‌کند:

 • گرما هنگامی که مواد به با یکدیگر در تماس هستند، منتقل می‌شود.
 • همرفت یک پدیده‌ای است در آن گازها و مایعات برای اینکه انرژی حرارتی انتقال پیدا کند، به گردش درمی‌آیند.
 • انرژی گرمایی که تابیده می‌شود، در اثر امواجی مانند نور ماورای بنفش ماکروویو یا نور مرئی به جاهای مختلف انتقال داده می‌شود.

 با توجه به این سه حالت، پنجره آلومینیومی ترمال بریک را به صورتی طراحی می‌کنند که در برابر هر گونه سرما و حرارتی عایق باشد. در واقع برای این که این پنجره‌ها به حالت عایق باشند، قطعات فلزی خارجی که وجود دارند، با یک ماده جدا می‌شوند که باعث می‌شود که گرما یا سرما از طریق آن‌ها انتقال پیدا نکند و پنجره ترمال بریک مقاوم باشد. به این پدیده شکست حرارتی می‌گویند.

بهترین پروفیل پنجره ترمال بریک

اگر بخواهیم بهترین پروفیل پنجره ترمال بریک را نام ببریم، باید مدلی را نام ببریم که در آن از یک سری تیغه‌های پلی آمید استفاده شده است. این تیغه‌ها باعث می‌شوند که ضریب انتقال گرما و حرارت آلومینیومی به عدد بسیار کوچکی کاهش یابد در واقع در این مدل از پنجره های آلومینیومی ترمال بریک، یک پروفیلی استفاده می‌شود که باعث می‌شود که رسانایی در آلومینیوم‌ها کاملاً از بین برود.

نحوه قرار گیری و شکلی که این پلی آمیدها دارند؛ در میزان رسانایی تأثیر دارند. دو مورد از ویژگی‌هایی که بهترین پروفیل دارند، عبارت‌اند از:

 • اولین مورد دوخت صحیح پنجره ترمال بریک است. پلی آمیدها باید به صورت کاملاً درست و با یک سری دستگاه‌های مخصوص دوخته شوند. اگر این اتفاق نیفتد، ممکن است که اتصال تیغه‌ها در بعضی جاها کاملاً از بین برود و مقاومت رسانایی کاهش پیدا کند.
 • دومین مورد این است که باید در طراحی و تولید پنجره دو جداره ترمال بریک، حتماً به ارتفاع و وزن و عرض قسمت بازشو این پنجره‌ها توجه کافی وجود داشته باشد.

ویژگی‌های پنجره ترمال بریک

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که در پنجره های ترمال بریک وجود دارد است که این پنجره‌ها به خاطر اینکه تکه‌های پلی آمید دارند، در برابر هرگونه صوت و رطوبت و حرارت یک عایق بسیار خوبی هستند. این ویژگی بسیار خوبی که در این محصول وجود دارد، باعث می‌شود که استفاده از آنها از هرگونه اتلاف انرژی تا حد بسیار زیادی جلوگیری کند.

همچنین چون که این پنجره ترمال بریک عایق صدا است، باعث می‌شود که از بیرون هیچ صدایی به خانه نیاید. این پنجره‌ها آلومینیومی هستند و وزنشان بسیار سبک است. همچنین در این پنجره‌ها زیبایی و تنوع رنگ بسیار جالبی وجود دارد.

برای رنگ کردن پنجره ترمال بریک آلومینیوم از رنگ‌های پودری الکترواستاتیکی استفاده شده است. این رنگ‌ها 250 مدل مختلف دارند. استفاده از ترمال بریک پنجره، در ساخت پنجره‌ها مزیت‌های زیادی را برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد.

مقایسه پنجره ترمال بریک با پنجره upvc

در این قسمت می‌خواهیم به مقایسه قیمت پنجره ترمال بریک با upvc بپردازیم:

 • از نظر قیمت

قیمت یکی از فاکتورهای خرید برای مشتری است. مشتریان همیشه به دنبال یک محصول با قیمت پایین‌تر ولی با کیفیت بالا هستند. پنجره یو پی وی سی، قیمت کمتری را نسبت به پنجره آلومینیومی ترمال بریک دارد. اما در عوض کیفیت آن بسیار پایین‌تر است.

در پی آزمایشاتی که روی پنجره‌های یو پی وی سی انجام شده است، نمره کلی آن نسبت به مدل ترمال بریک پایین‌تر بوده است. درست است که قیمت آن‌ها پایین است ولی جنس خوبی را ندارند و پنجره دوجداره بسیار بهتر و مناسب‌تر است.

 • از نظر عایق بودن

پنجره ترمال بریک آلومینیومی نسبت به پنجره یو پی وی سی عایق بهتری برای گرما و صورت است زیرا در ساخت آن فقط از پلی آمید استفاده شده است و از مواد upvc استفاده نشده است، در آزمایش‌هایی که روی این پنجره انجام شده است نشان داده است که مقاومت بسیار بالاتری را نسبت به مدل‌های یو پی وی سی دارند و از این جهت بسیار کارایی زیادتری را برای مشتریان به همراه دارد.

 • از نظر مقاومت پنجره

میزان مقاومت پنجره‌ها با گالوانیزه شدن داخلی کامل رابطه مستقیمی را دارد. با توجه به اعداد و ارقامی که در پدیده گالوانیزه شدن برای این دو پنجره آزمایش شده است، این نتیجه را می‌توان گرفت که اگر که قصد ساخت پنجره‌هایی بزرگ در طبقات بالا وجود دارد، بهتر است که پنجره دوجداره ترمال بریک مورد استفاده قرار بگیرد.

برای اینکه مقاومت کاملاً بررسی بشود باید که حتماً محاسبات دقیقی در مورد نوع پروفیل انجام شود. در بیشتر مواقع ثابت شده است که پنجره ترمال بریک بسیار مقاومت بهتری را نسبت به مدل‌های یو پی وی سی دارد و برای پنجره‌های بزرگ‌تر این مدل‌ها گزینه بهتری برای انتخاب هستند. ژ

 • از نظر کیفیت در آب و هوای متفاوت

پروفیل‌هایی که یو پی وی سی هستند، به صورت ذاتی به رنگ سفید هستند. رنگ سفید می‌تواند که در مناطق مختلف گرم و خشک و معتدل و کوهستانی مقاومت خوبی داشته باشد، اما از لحاظ ظاهر و زیبایی زیاد تنوع آن‌چنانی را ندارند.

افرادی که در مناطق گرم و خشک هستند، بهتر است که به جای پنجره‌هایی که یو پی وی سی هستند، از درب و پنجره آلومینیومی ترمال بریک استفاده کنند، زیرا ماندگاری رنگ و مقاومت بالاتری را دارند و کیفیت پروفیل آنها بالا است و عملکرد بسیار خوبی را نشان می‌دهد. در آب و هوای دیگر نیز این مدل درب و پنجره‌ها کارایی دارند.

 • از نظر یراق آلات

مدل یراق آلاتی که در هر دوی این پنجره‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، با یکدیگر یکسان هستند. اگر که نیاز باشد که از پنجره‌های کشویی که ارتفاع بزرگی دارند استفاده شود، پنجره پنجره‌های ترمال بریک بسیار مناسب‌تر هستند زیرا در این پنجره‌ها از یراق آلات آلمانی استفاده شده است. این مدل یراق‌ها وارداتی هستند و از آن‌ها در هیچ مدل پنجره یو پی وی سی استفاده نشده است.

 • از نظر ارزشمند بودن

در زمان‌های گذشته این طرز تفکر در بین معماران وجود داشت که اگر آلومینیوم قدیمی بشود باز هم ارزش خودش را از دست نمی‌دهد. آلومینیوم‌هایی که در پنجره‌های یو پی وی سی استفاده می‌شوند، بعد از گذشت یک مدت هیچ ارزشی ندارد. آلومینیوم ترمال بریک به صورتی است که هم بعد از گذشت یک مدت، زیبایی خودش را از دست نمی‌دهد و همین که کاملاً ارزش دارد و می‌توان که از آن‌ها دوباره استفاده کرد.

 • سبک سازی ساختمان

برخی از کارشناسان معتقد هستند که باید وزن سازه سبک باشد. پنجره‌های یو پی وی سی آلومینیومی وزن کمتری را دارند اما نمی‌توان گفت که این به عنوان یک مزیت است، زیرا گاهی اوقات لازم است که پنجره‌هایی که استفاده می‌شوند نسبتاً سنگین‌تر باشند تا در مقابل باد لرزشی را نداشته باشند و هیچ گونه آسیبی به آنها وارد نشود. پنجره دوجداره آلومینیومی ترمال بریک به این صورت است که در مقابل طوفان‌های سنگین، مقاومت خیلی خوبی را از خود نشان می‌دهد و هیچ گونه آسیبی به آن وارد نمی‌شود.

نظر انجمن ملی رتبه‌بندی پنجره، در مورد ترمال بریک

پنجره‌های ترمال بریک از فناوری‌های پیشرفته‌ای هستند که برای افزایش بهره‌وری انرژی و عایق‌کاری نوین در ساختمان‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند. پنجره‌های آلومینیومی ترمال‌بریک، پنجره‌هایی هستند که در ساخت ‌آن‌ها از دو فریم آلومینیومی استفاده شده است. این پنجره‌‌ها دارای یک مانع بین قسمت‌های داخلی و خارجی هستند، تا از هدر رفتن انرژی حرارتی از طریق آلومینیوم جلوگیری کنند.

طبق تعریف رسمی انجمن ملی رتبه‌بندی پنجره، پنجره ترمال بریک را می‌توان به عنوان پنجره‌ای شناخت که در آن، قاب و اعضای بازشوی پنجره به عناصر خارجی و داخلی تقسیم می‌شوند و توسط متریالی که هدایت حرارتی را کاهش می‌دهند به هم متصل هستند.

پنجره ترمالبریک با کاهش و کنترل انتقال حرارت یک راه حل سبز برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی در منازل هستند. عملکرد عایقی خوب در پنجره‌های ترمال بریک باعث شده است تا این نوع از پنجره‌ها گزینه مناسبی برای بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان‌های تجاری و مسکونی به حساب آیند.

نکته ای مهم در مورد پنجره ترمالبریک

نکته مهم در تولید پنجره ترمال‌بریک، این است که حتماً از جنس پلی‌آمید جهت عایق کردن پنجره استفاده شده باشد و از مواد دیگری مانند pvc استفاده نشود، زیرا این مواد مقاومت پنجره را کاهش می‌دهند. ترمال بریک به خاطر لاستیک پلی‌آمیدی که در بین جداره‌های داخلی و خارجی آن قرار دارد و توسط ماشین‌آلات پانچ می‌شود، از ورود گرما، سرما، صدا و لرزش به داخل ساختمان جلوگیری می‌کند.

نکته ای مهم در مورد پنجره ترمالبریک

تیغه‌های پلی‌آمید موجود در پروفیل‌های آلومینیومی پنجره‌های دو جداره باعث می‌شود، تا ضریب انتقال حرارت آلومینیوم از ۲۰۳ به کمتر از ۴ کاهش پیدا کند. در واقع پلی‌آمید سبب قطع رسانایی در آلیاژ آلومینیوم می‌شود. مشخصات پروفیل، شکل و نحوه قرارگیری پلی‌آمید در تعیین این اعداد بسیار مهم و ضروری هستند.

روش شناختن تیغه های پنجره ترمالبریک

بهترین روش برای دانستن اینکه تیغه‌های استفاده شده در پنجره ترمالبریک کردن پنجره‌ها از نوع پلی‌آمید است یا خیر، آن است که تیغه‌ها را در معرض شعله مستقیم قرار دهید. در صورتی که تیغه مشتعل شود و بوی نایلون دهد، تیغه از نوع پی وی سی است و در غیر این صورت به احتمال زیاد تیغه از نوع پلی‌آمید و مرغوب است.

در سیستم‌های درب و پنجره ترمال بریک از ۲۰۰ طیف رنگی مختلف استفاده می‌شود. رنگ‌های پودری الکترواستاتیک، آنادایز و طرح چوب، سه رنگ پایه و اصلی سیستم‌های پنجره ترمالبریک را تشکیل می‌دهند. پنجره ترمالبریک آنادایز شده، در مقایسه با پنجره‌های یو پی وی سی دکورال و رنگی، برای مناطق گرم، خشک و گرمسیری از نظر مقاومت و ماندگاری رنگ و کیفیت، عملکرد بهتری از خودشان نشان می‌دهند.

مزیت ها و هر آنچه که باید درباره پنجره‌های ترمال بریک بدانید

پنجره ترمالبریک، نویز، حرارت و سروصدارا صد برابر کمتر از پنجره‌های معمولی آلومینیومی انتقال می‌دهد. در پنجره دوجداره یک لایه اضافی وجود دارد که امنیت داخل ساختمان را تا چند برابر بیشتر می‌کند همین طور این پنجره‌ها در برابر انتقال حرارت  خیلی با دوام هستند. پنجره ترمالبریک عمر و دوام خوبی دارند و کمتر درگیر فرسایش و خوردگی می‌شوند، از این رو به هزینه تعمیر و نگهداری بالا نیاز ندارند.

استفاده از درب و پنجره‌های ترمال برید سبب ۳۸ درصد کم‌تر شدن اتلاف انرژی حرارتی در زمستان، ۳۲ درصد کم‌تر شدن اتلاف انرژی در تابستان، ۲۸ درصد کم‌تر شدن مصرف سوخت و ۲۰ درصد کم شدن هزینه‌های سرمایه‌گذاری اولیه تأسیسات می‌شود.

اگر کمی دقت کنید و سایر پنجره‌ها و کاربری آن‌ها را با پنجره ترمال‌بریک مقایسه کنید، متوجه کیفیت و به ویژه آرامشی که پنجره ترمال‌بریک به منزل شما می‌بخشد می‌شوید. با مزیت‌هایی که از پنجره ترمال‌بریک گفته شد طبیعتاً متوجهی اهمیت آن و شاید می‌توان گفت ضرورت آن در خانه ی خود شده باشید.

عایق داخل پنجره یا شکست حرارتی

عایق داخل پنجره با نام شکست حرارتی هم معروف است و این شکست حرارتی یک مانع همیشگی میان قاب‌های پنجره در داخل و خارج از ساختمان ایجاد و از صرف انرژی جلوگیری می‌کند. برای رفع مشکل اتلاف انرژی، سازندگان درب و پنجره، عایقی را معرفی کرده‌اند که به عنوان یک سد عایق میان داخل و خارج از قاب پنجره قرار دارد. این عایق دقیقاً همان چیزی است، که ترمال بریک نام دارد و در درب و پنجره‌های ترمال بریک کاربرد دارند.

عایق داخل پنجره یا شکست حرارتی

خرید پنجره ترمال بریک از هلدینگ اخوان

عایق داخل پنجره با نام شکست حرارتی هم معروف است و این شکست حرارتی یک مانع همیشگی میان قاب‌های پنجره در داخل و خارج از ساختمان ایجاد و از صرف انرژی جلوگیری می‌کند. برای رفع مشکل اتلاف انرژی، سازندگان درب و پنجره، عایقی را معرفی کرده اند، که به عنوان یک سد عایق میان داخل و خارج از قاب پنجره قرار دارد.

این عایق  دقیقا همان چیزی است، که ترمال بریک نام دارد و در درب و پنجره‌های ترمال بریک کاربرد دارند. با خرید پنجره ترمال بریک از هلدینگ اخوان، خیالتان از بابت از دست رفتن انرژی منزل و سایر اماکن در دسترس تان راحت باشد. خوشحالیم که همواره انتخاب اول شما عزیزان بوده ایم.

4 در مورد “بررسی جامع پنجره ترمال بریک از صفر تا 100”

 1. در ساخت پنجره آلومینیومی ترمال بریک از پروفیل کارخانه اکپا استفاده می شود و از اونجایی که مقاومت این پروفیل ها چند برابر پروفیل UPVC است خیلی بهترن و من ترجیحم اینه توی ساختمون هام از پنجره نرمال بریک استفاده کنم.

  1. سلام مهندس علیخانی عزیز وقت شما بخیر و ممنون از همراهی شما. بله متاسفانه بسیاری از سازنده ها کیفیت را فدای کمیت می کنند و از اونجایی که قیمت یو پی وی سی و دیگر پنجره ها کمتره از اون برای پنجره ساختمون استفاده میکنن. اما خب واقعیت امر این مورد هستش که پنجره های ترمال بریک تغییر رنگ و شکل نمیدن اما دیگر پنجره ها خیلی زود تغییر رنگ و شکل میدن میدن.
   ضمن اینکه اگر توچه کنید بسیاری ضمانت میدن که در صورت خرابی میان پنجره ها رو رنگ میزنن اما خب به جرات ضمانت میدیم تا 10 سال آینده هیچ مشکلی برای این پنجره ها پیش نمیاد نه رنگشون میپره نه هیچ چیز دیگه ای. همینطور باید بگم که برخلاف پنجره های دیگه می تونین از این پنجره ها در ابعاد بزرگ هم استفاده کنید.

 2. سلام ، بنده قصد شروع کار ترمال بریک و نرمال بریک رو دارم ، چطور‌ و از کجا باید اگاهی خودمو بالا ببرم !؟ چه پروفیل هایی وجود دارن !؟ چطور تولید و مونتاژ و نصب میشن و کلی سوال دیگه … چطور میتونین راهنماییم کنین.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن