بررسی نحوه نصب پنجره دوجداره و روش‌های ساخت آن

بررسی نحوه نصب پنجره دوجداره و روش‌های ساخت آن

امروزه در بسیاری از ساختمان‌ها از پنجره‌های دوجداره استفاده می‌کنند؛ چرا که این نوع پنجره‌ها مزایای بسیاری را در برابر پنجره‌های تک جداره دارند. این پنجره‌ها به دلیل داشتن دو جداره از عبور هوا و سروصدا از پنجره جلوگیری می‌کنند و بخش عایق حرارتی آنها می‌تواند مصرف انرژی را بهبود بخشد.

برای بهره‌مندی کامل از مزایای، نحوه نصب پنجره دوجداره بسیار مهم است. نصب درست و دقیق پنجره دوجداره می‌تواند موجب افزایش عمر مفید و کارایی پنجره شود و همچنین به جلوگیری از نشت هوا، نفوذ صدا و هرگونه مشکلات دیگر کمک می‌کند.

اقدامات و شرایط لازم قبل از نصب پنجره دوجداره

برای نصب پنجره دوجداره بهتر است ساختار دیوار را بررسی کرده و به دقت بررسی شود. بررسی ساختار دیوار باعث می‌شود از نوع پنجره مناسب استفاده شود.

برای نصب پنجره دوجداره به فضای کافی حول پنجره نیاز است. این فضا برای نصب قاب دوم و صحیح آن به دیوار ضروری است؛ بنابراین مطمئن شوید که فضای کافی برای نصب دوم پنجره در دسترس باشد. در نحوه نصب پنجره دوجداره اندازه‌گیری دقیق و توجه به هماهنگی پنجره و ساختمان اهمیت بسیاری دارد. اندازه و ابعاد پنجره‌های دوجداره باید با اندازه جایگاه پنجره شما سازگار باشد.

دمای مناسب برای نصب پنجره دوجداره به دلیل داشتن ویژگی‌های حرارتی خاص بسیار مهم است. در درجه اول، دمای مناسب برای نصب پنجره باید در بازه ۵ تا ۳۵ درجه سانتی گراد قرار بگیرد. این دمای مناسب برای نصب پنجره، می‌تواند بهترین عملکرد را از پنجره‌های دوجداره در مقابل انتقال حرارت از داخل خانه به بیرون و برعکس به دست آورد.

بهترین راه برای نصب پنجره دوجداره، استفاده از تکنسین‌های ماهر و متخصص است که تجربه و دانش لازم برای نصب صحیح پنجره دوجداره را دارند.

نکات قابل توجه هنگام نصب پنجره دوجداره

نکات قابل توجه هنگام نصب پنجره دوجداره

 • در نحوه نصب پنجره دوجداره برای نصب پنجره و یراق‌آلات، سوراخ‌هایی در چارچوب ایجاد می‌شود که باید با دقت کامل و ابزار مخصوص خود انجام شود. در صورت عدم دقت لازم کیفیت کار زیر سؤال می‌رود.
 • اگر ساختمان در حال ساخت است با می‌خواهید دیوارها را رنگ کنید؛ باید بعد از اتمام مراحل رنگ‌آمیزی به نصب پنجره دوجداره بپردازید.
 • برای نصب از تنها کار کردن بپرهیزید و حداقل دو نفر در محل نصب حضور داشته باشید.
 • در هنگام حمل شیشه‌ی پنجره از لباس و دستکش استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از نفوذ هوا و صدا، باید از عایق‌های مناسب و باکیفیت استفاده شود. لازم به ذکر است که عایق‌های خوب می‌توانند در کاهش مصرف انرژی نیز مفید باشند.
 • از فریم‌های آهنی استفاده کنید؛ زیرا این فریم‌ها دهانه‌ی دقیقی برای نصب پنجره upvc ایجاد کرده و باعث می‌شوند پنجره نسبت به فریم‌های آهنی کیپ باشد. لازم به ذکر است که استفاده از ضد زنگ و رنگ کاری فریم‌های آهنی در نحوه نصب پنجره دوجداره از اهمیت بالایی برخوردار است.

انجام مراحل اولیه نصب

 • پاک‌سازی

معمولاً در محل نصب پنجره مصالح ناشی از فعالیت ساخت‌وساز وجود دارد. در نحوه نصب پنجره دوجداره پاک‌سازی نقش مهمی دارد؛ زیرا این کار به شما کمک می‌کند تا پنجره را به‌صورت صحیح و مناسبی نصب کنید. برای این کار، از جارو و پارچه نم‌دار استفاده کنید. اگر در محل نصب، حفره یا برآمدگی وجود دارد؛ باید به وسیله گچ یا سیمان رفع شده یا تراشیده شوند تا در عایق‌بندی پنجره اختلالی ایجاد نشود.

 • اندازه‌گیری

در این مرحله باید توسط کارشناس مربوطه اندازه‌گیری‌های مربوطه با دقت بالا انجام شود و هماهنگی ابعاد آن با ساختمان نیز در نظر گرفته شود. دقیق‌ترین دستگاه‌ها و ماشین‌آلات، مراحل مختلف ساخت پنجره دوجداره را انجام می‌دهند که اهمیت اندازه‌گیری جایگاه پنجره را در نحوه نصب پنجره دوجداره دوچندان می‌کند.

نکات قابل توجه هنگام نصب پنجره دوجداره

 • طراحی

از حساس‌ترین مراحل نصب، طراحی پنجره دوجداره است که توسط نرم افزارهایی خاص انجام می‌شود تا درنهایت، اطلاعات به دستگاه مونتاژ منتقل شود. طراحی پنجره نقش مهمی در زیبایی آن دارد و به کاهش ضایعات و بهینه‌سازی محصول کمک می‌کند.

تعیین محل اتصال پیچ

اتصال پنجره به صورت مکانیکی توسط پیچ‌ها انجام می‌شود. بسته به سطح اتصال نوع پیچ و نحوه اتصال آن متفاوت است. در نصب پنجره دوجداره، محل اتصال پیچ باید در قسمت داخلی و سمت بالایی پنجره تعیین شود. به طور کلی، پیچ‌های نصب پنجره باید در فواصل مناسبی از هم و با فاصله ۱۰-۱۵ سانتی‌متری از گوشه‌ها و اطراف پنجره قرار گیرند تا بتوانند وزن پنجره و فشارهای ناشی از باد را تحمل کنند و پنجره را به ثبات در برابر جابه‌جایی و تغییر شکل نگه دارند. در نحوه نصب پنجره دوجداره باید ابعاد پیچ‌ها با ابعاد بازوهای نصب پنجره همخوانی داشته باشد تا بتوانند به درستی و بدون مشکل نصب شوند.

 • هنگامی که سطح زیر کار، آجری یا بتنی است باید از پیچ خودکار با رول پلاک یا پیچ مخصوص بتن استفاده کرد.
 • اگر سطح زیر کار، قوطی آهن است باید از پیچ خودکار سورتمه استفاده کرد.

قطر مته سوراخ‌کاری نیز در نحوه نصب پنجره دوجداره اهمیت دارد. اگر از پیچ خودکار ۶.۵ میلی‌متری یا ۵٫۷ میلی‌متری استفاده می‌کنید؛ قطر مته سوراخ‌کاری به ترتیب باید ۵ و ۵٫۶ میلی‌متر باشد. در صورت استفاده از رول پلاک باید قطر سوراخ مته و رول پلاک را یکسان در نظر بگیرید.

فیلر و تراز کردن پنجره

در نحوه نصب پنجره دوجداره استفاده از فیلر حائز اهمیت است؛ به همین دلیل توصیه می‌شود از فیلر با ضخامت (۵ میلی‌متر) با فاصله دو سانتی‌متری از محل نصب پیچ، خصوصاً در مولیون‌های عمودی پنجره استفاده شود. فیلر از خمیدگی مقطع کار جلوگیری خواهد کرد. بعد از تراز کردن پنجره باید محل‌های از قبل تعیین شده را سوراخ کرده و با پیچ مخصوص محکم کرد.

تراز افقی پنجره

در صورت امکان باید با استفاده از فیلر، شرایط تراز و گونیا بودن نصب فریم را فراهم کرد. باد خور پنجره دوجداره بسیار محدود بوده و حداکثر ۵ میلی‌متر است؛ بنابراین باید پس از انجام بررسی‌ها اصلاحات لازمه را پیاده کرد.

تراز عمودی پنجره

در نحوه نصب پنجره دوجداره، پس از انجام تراز افقی و قرارگیری پنجره در موقعیت افقی مناسب باید تراز عمودی را انجام داد. با قرار دادن تراز روی ستون‌ها در همان وضعیت سوراخ‌های ایجاد شده و پیچ می‌شوند. حال دیگر نیاز به نگه داشتن پنجره نیست و می‌توانید سایر سوراخ‌های از پیش تعیین شده را توسط پیچ ببندید.

روش فوم زنی و سیلیکون زنی پنجره دوجداره

روش فوم زنی و سیلیکون زنی پنجره دوجداره

در نحوه نصب پنجره دوجداره، پر کردن فضاهای خالی و درزها اهمیت بالایی دارد. برای پر کردن فاصله چارچوب پنجره دوجداره با دیوار که کم‌تر از یک سانتی‌متر است از فوم پلی اورتان استفاده می‌شود. این فوم قادر است ۴ تا ۵ برابر افزایش حجم پیدا کند که بسته به فصول مختلف متفاوت است. در این روش، فضای بین چارچوب پنجره و دیوار با فوم پر می‌شود تا عبور گرما، سرما، گردوغبار و حشرات جلوگیری شود.

برای انجام این کار، ابتدا باید فضای بین چارچوب پنجره و دیوار را کاملاً تمیز کرده و سطوح را مرطوب کنید. برای تزریق فوم می‌توانید از ابزارهایی همچون پیستون فوم زنی نیز استفاده کنید. پس از تمام شدن کار، باید اجازه داد که فوم خشک شود. پس از گذشت ۱۵ ساعت از شروع فوم زنی باید با استفاده از کاتر تیز یا ابزارهای مشابه، اضافات فوم را بریده و سطحی تمیز ایجاد کرد.

پس از تزریق فوم، استفاده از سیلیکون در نحوه نصب پنجره دوجداره الزامی است. با توجه به شرایط می‌توان برای درزگیری و آب‌بندی سمت داخل از سیلیکون یا ماستیک استفاده کرد؛ برای مثال، توصیه می‌شود برای حمام، آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی از سیلیکون استفاده کرد.

شیشه اندازی پنجره دوجداره و رگلاژ گیری

بعد از نصب پروفیل پنجره نوبت به شیشه دوجداره می‌رسد. یکی از مهم‌ترین مراحل در نحوه نصب پنجره دوجداره، شیشه اندازی است؛ زیرا با کوچک‌ترین اشتباه ممکن است شیشه آسیب ببیند. در این مرحله باید برچسب پروفیل را در بخش‌هایی که بعد از نصب دیگر قابل دسترسی نیستند را جدا کنید. باید دقت کنید تا شیشه چهارچوب UPVC را در وضعیتی کاملاً قائم نگه دارد. برای نصب شیشه از قطعاتی پلاستیکی مخصوص به نام تاکوز در زیر شیشه استفاده می‌شود. معمولاً در نحوه نصب پنجره دوجداره از دو تاکوز ثابت و دو تاکوز متحرک استفاده می‌شود.

بعد جا انداختن شیشه و پانل پنجره دوجداره باید مابین زهوارها و گوشه‌ها چک شوند تا درزی وجود نداشته باشد و زیبایی کار حفظ شود. در مراحل نصب، رگلاژ پنجره دوجداره اهمیت دارد. لولاها، یراق آلات و شیشه‌های لنگه بازشوی پنجره از جمله موارد قابل تنظیم در رگلاژ گیری پنجره هستند. رگلاژ پنجره دوجداره بسته به نوع بازشو متفاوت است. افتادگی لنگه بازشو، سختی در باز و بسته شدن پنجره، عدم حرکت روان دستگیره، پنجره و فاصله افتادن میان لنگه بازشو و فریم از جمله مشکلات ناشی از رگلاژ نکردن پنجره است.

جمع بندی

کیفیت نصب پنجره دوجداره می‌تواند تأثیر بسیار زیادی بر عملکرد آن داشته باشد. در واقع، عدم توجه در نحوه نصب پنجره دوجداره می‌تواند به تلفات انرژی، نفوذ هوا و صدای بیشتر در خانه منجر شود. با توجه به اهمیت کیفیت نصب پنجره دوجداره، از افراد متخصص و با تجربه استفاده کنید که با مواد و فناوری‌های مدرن آشنا هستند. قبل از نصب، باید به محل نصب و شرایط آن برای انتخاب بهترین نوع پنجره دوجداره توجه کنید. همچنین، بعد از نصب، باید مطمئن شوید که پنجره به درستی نصب شده و عاری از هر گونه نشت هوا یا دیگر مشکلات است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن