تصویر پنجره - بررسی تفاوت قیمت پنجره آهنی با دوجداره

تفاوت قیمت پنجره آهنی با دوجداره

تفاوت قیمت پنجره آهنی با دوجداره با توجه به خصوصیت‌های این پنجره‌ها انجام می‌شود. نوع پنجره می‌تواند در ساختمان شما تأثیر بسزایی داشته باشد. پنجره‌ها نقش مهمی در عملکرد ساختمان دارند و انتخاب یک نوع مناسب از پنجره می‌تواند باعث بهبود کیفیت زندگی، صرفه جویی در مصرف انرژی و تأمین راحتی و ایمنی شما شود.

در عصر حاضر، پنجره‌ها فقط نقش نورگیر محل زندگی را ندارند بلکه طبق شرایط کنونی جامعه باید آرامش و آسایش افراد را نیز فراهم کنند. پنجره‌های آهنی می‌توانند نورگیرهای خوبی برای خانه باشند اما وقتی مسئله سروصدا، گرما، سرما و گردوغبار مطرح باشد نمی‌توانند نیاز افراد را برآورده کنند.

دو نوع از پنجره‌های پرطرفدار بازار پنجره دوجداره و پنجره آهنی هستند که در بین آنها تفاوت‌هایی وجود دارد. یکی از عوامل مهم در انتخاب و خرید، تفاوت قیمت پنجره آهنی با دوجداره است که به عوامل مختلفی وابسته است. خصوصیات این دو نوع پنجره از عوامل اصلی ایجاد کننده تفاوت قیمت هستند. در این گفتار، موارد کاملی جهت بررسی این تفاوت قیمت مورد بحث قرار می‌گیرد.

تفاوت قیمت پنجره آهنی و دوجداره

در هنگام بازسازی منزل یا تعویض پنجره، ممکن است این سؤال برایتان مطرح شود که تفاوت قیمت پنجره دوجداره و آهنی چقدر است؟ تفاوت قیمت پنجره دوجداره و آهنی به شدت وابسته به برند، کیفیت و ابعاد آن‌ها است. پنجره‌های دوجداره با توجه به ویژگی‌ها و کاربرد خود معمولاً گران‌تر از پنجره‌های آهنی هستند. در ادامه به عوامل ایجاد کننده تفاوت قیمت بین این نوع از پنجره‌ها می‌پردازیم.

تفاوت پنجره آهنی و دوجداره

ویژگی های پنجره های آهنی

از این پنجره‌ها در گذشته استفاده می‌شد که به‌دلیل خصوصیات منفی که دارند در عصر مدرن امروز با توجه به پیشرفت‌ فناوری، دیگر کاربرد آن‌چنانی ندارند. آن‌ها بیشترین میزان اتلاف انرژی را دارند که گرما و سرما را از محیط خانه به خارج محل زندگی انتقال می‌دهند و هزینه قبض انرژی بالا می‌رود زیرا این پنجره‌ها، رسانای خوبی هستند و انرژی را از خود عبور می‌دهند. با این امر سبب می‌شوند دمای خانه در فصل گرم و سرد سال حفظ نشود.

پنجره‌های 2 جداره توسط شیشه اضافی که همانند مانع اضافی برای عناصر بیرونی عمل می‌کند، بازده انرژی کلی خانه را افزایش می‌دهد. درصورتی‌که بین 2 شیشه توسط گاز آرگون پر شود بازده انرژی و خواص عایق بیشتری را برای خانه فراهم می‌کند. استفاده از این پنجره‌ها، هزینه کم‌تری برای مصرف انرژی خواهد داشت.

متریالی که در پنجره 2 جداره مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز حائز اهمیت است زیرا پنجره 2 جداره اگر آهنی باشد قیمت پایین‌تری خواهد داشت. پنجره 2 جداره UPVC که  از نوعی پلاستیک فشرده تشکیل شده است می‌تواند دمای خانه را در شرایط متفاوت اقلیمی حفظ کند که این خود دلیل محکمی است برای تفاوت قیمت این 2 پنجره.

مکانیزم پنجره های دوجداره

ساختار این پنجره‌ها دارای چند لایه شیشه است که بین آن‌ها توسط گاز خاصی پر می‌شود و این روش سبب کاهش رسانایی صدا، گرما، سرما و انتقال غبار می‌شود. این پنجره‌ها مانع از ورود باران به خانه می‌شوند و از این طریق از خسارت‌های احتمالی جلوگیری می‌کنند.

این پنجره‌ها، اتصالات و قفل‌های ایمنی دارند که آن‌ها را نسبت به سرقت ایمن می‌کنند. شیشه‌های بزرگ به‌سادگی تعبیه می‌شوند و زیبایی خاصی را برای محیط فراهم می‌کنند. بازشوی بزرگ و اتصالات آن باعث بازشدن پنجره در جهت‌های گوناگون می‌شود.

این پنجره‌ها در زمستان مانع از اتلاف انرژی و برون‌رفت گرما می‌شوند. به همین علت وسایل گرمایشی در کم‌ترین درجه کار می‌کنند. تمام این موارد می‌تواند در تفاوت قیمت پنجره آهنی با دوجداره مؤثر باشد.

آشنایی با تفاوت های پنجره آهنی با دوجداره

جنس پروفیل پنجره‌های دوجداره و سه جداره

پروفیل‌های این پنجره‌ها UPVC و PVC هستند. شیشه‌های پنجره می‌توانند روی قاب‌هایی با جنس‌هایی ازجمله آهن، چوب و آلومینیوم قرار بگیرند. متریال‌های مختلف نمی‌توانند عایق خوبی برای آلودگی صوتی و حرارتی باشند.

منظور از پنجره دوجداره و سه جداره چیست؟

ویژگی اصلی آن‌ها، عایق صوتی و حرارتی‌بودن آن‌ها است. پنجره‌ها برای عایق‌بودن باید جزئیات خاصی داشته باشند. به‌طور مثال، این پنجره‌ها 2 یا 3 لایه شیشه دارند که این جداره‌ها روی پروفیل‌های مختلفی سوار می‌شوند و فاصله‌ی بین شیشه‌ها با گاز مخصوصی پر می‌شود تا عایق خوبی در برابر حرارت باشد.

کاهش صدا در پنجره های دو جداره نسبت به آهنی

وجود شیشه اضافی در پنجره‌ها سبب می‌شود تا سطح صدای بیرونی کاهش پیدا کند. عوامل مختلفی در ایجاد آلودگی صوتی نقش دارند. این صداها می‌توانند ناشی از ترافیک خیابان، سروصدای بچه‌ها در کوچه، سروصدای بچه‌ها در مدرسه اگر خانه نزدیک مدرسه باشد و صدای فروشگاه‌ها باشد. انتخاب پنجره 2 جداره مانع از نفوذ آلودگی صوتی به خانه می‌شود.

منافذ بیشتر در پنجره های آهنی در مقایسه با دوجداره

عایق‌بودن پنجره مانع از نفوذ گردوغبار، سرما و گرما به داخل خانه می‌شود. هنگام نصب پنجره آهنی، اجزای آن و چارچوب آن به‌طور کامل در یکدیگر جفت نمی‌شوند. در نتیجه نمی‌توانند عایق خوبی باشند. برخی از افراد از چسب و نوارهای دور پنجره برای پوشش این منافذ استفاده می‌کنند که این امر سبب بسته‌شدن کامل منافذ نمی‌شود. این امر در تفاوت قیمت پنجره آهنی با دوجداره نقش دارد.

امنیت بیشتر پنجره های دوجداره در مقایسه با پنجره های آهنی

پنجره‌ها از نقاط اصلی دسترسی به خانه هستند. به همین علت ایمن‌بودن آن‌ها مهم است و نقش مهمی در تفاوت قیمت پنجره آهنی با دوجداره دارد. انتخاب نوع نادرست پنجره‌ها به دارایی‌ها و افراد خانواده صدمه می‌زند. پنجره 2 جداره، اتصالات و قفل‌های ایمنی دارد که می‌تواند در امنیت پنجره تأثیر داشته باشد.

افزایش ارزش ملک با وجود پنجره های دوجداره

دوجداره‌بودن شیشه‌ها به خانه ارزش بیشتری می‌دهد و این دلیل خوبی برای تفاوت قیمت پنجره آهنی با دوجداره است. پنجره‌های مدرن  علاوه‌بر افزودن ظاهری زیبا به ساختمان، به افزایش ارزش افزوده ساختمان نیز کمک می‌کنند.

سازگاری با شرایط آب هوایی

یکی از دلایل تفاوت قیمت پنجره آهنی با دوجداره، قابلیت سازگاری این پنجره‌ها با شرایط آب‌وهوایی مختلف است. پنجره‌های آهنی در مناطق بارانی و مرطوب قابل استفاده هستند اما باید توجه داشت که این نوع پنجره‌ها با شرایط آب‌وهوایی مختلف به خوبی سازگاری ندارند.

در مناطق با رطوبت بالا، پنجره‌های آهنی ممکن است سریعاً اثر خود را از دست دهند و دچار خوردگی و زنگ زدگی شوند. در مناطق با شرایط آب و هوایی سخت، پنجره‌های دو جداره آلومینیومی بهترین انتخاب هستند. این نوع پنجره‌ها علاوه بر مقاومت در برابر زنگ زدن و خوردگی، قابلیت عایق بندی حرارتی و صوتی بهتری را نیز دارا هستند.

ویژگی های پنجره های دوجداره امکان استفاده از بازشوهای مختلف

امکان استفاده از بازشوهای مختلف

می‌توانید پنجره‌های دوجداره آلومینیومی را با طرح‌های متفاوت برای مناطق مختلف خانه‌تان سفارش دهید. این پنجره‌ها در طرح‌های متنوعی عرضه می‌شوند که می‌توان از مشهورترین آن‌ها به مدل‌های کشویی، لولایی، دایره‌ای، فولکس واگنی، ساده و سایبانی اشاره کرد.

هر یک از این مدل‌ها بر اساس نیازهای شما در منزلتان و با توجه به سبک دکوراسیون داخلی، قابل استفاده هستند. مدل‌های مختلف در پنجره‌های آهنی با محدودیت‌هایی همراه هستند. این محدودیت‌ها به این دلیل است که شما نمی‌توانید مدل‌های متنوعی را برای پنجره آهنی ساخته و نصب کنید.

عایق حرارتی و صوتی

مهم‌ترین تفاوت قیمت پنجره آهنی با دوجداره در عایق صورتی و حرارتی است. این تفاوت به دلیل ساختار متفاوت پنجره‌ها است. پنجره آهنی معمولاً از جنس فلز است و بین داخل و خارج ساختمان از هیچ‌گونه لایه عایقی برخوردار نیست؛ بنابراین عایق حرارتی و صوتی کمتری دارد. استفاده از پنجره آهنی در مناطقی با شرایط آب و هوایی سرد و گرم، می‌تواند منجر به افزایش هزینه‌های گرمایشی شود.

از سوی دیگر، پنجره دوجداره دارای دو لایه شیشه و یک فضای خالی بین دو شیشه است که به عنوان یک عایق حرارتی و صوتی عمل می‌کند؛ بنابراین، پنجره دوجداره می‌تواند در هر دو زمینه عایق حرارتی و صوتی قوی باشد و در کاهش هزینه‌های گرمایشی و سرمایشی کمک کند.

منافذ زیاد پنجره‌های آهنی

از دلایل عمده اختلاف قیمت پنجره آهنی و دوجداره وجود منافذ زیاد در پنجره آهنی است. شرط اساسی برای عدم نفوذ صدا، گرما، سرما و گردوغبار از پنجره‌ها، عدم وجود منافذ است. پنجره‌های آهنی به گونه‌ای ساخته شده‌اند که اجزای مختلف پنجره و چارچوب آن صورت کامل در هم چفت نمی‌شوند. بسیاری از افراد در تلاش هستند تا با استفاده از نوارهای مخصوص منافذ را مسدود کنند اما نمی‌توانند تمامی منافذ را به طور کامل بپوشانند و از بین ببرند.

هزینه نصب پنجره

نصب و ساختار پنجره دوجداره نیز بسیار پیچیده‌تر از پنجره آهنی است که نیاز به تخصص و تجربه بیشتر دارد. قیمت نصب پنجره دوجداره نسبت به پنجره آهنی بیشتر است زیرا پنجره دوجداره دارای ویژگی‌های فنی بیشتری است تا عملکرد عایق حرارتی و صوتی به بهترین شکل انجام شود.

مقایسه پنجره دوجداره با پنجره آهنی

پارامترهای تعیین قیمت پنجره دوجداره

نوع شیشه ازجمله 2 جداره‌بودن، 3 جداره‌بودن و ضخامت هر جداره در تعیین قیمت نهایی و تفاوت قیمت پنجره آهنی با دوجداره می‌تواند مؤثر باشد. ظاهر رنگی یا ساده‌بودن شیشه نیز می‌تواند در تفاوت قیمت تأثیرگذار باشد. مانند هر متریال مصرفی در کارهای ساختمانی، متراژ روی تعداد یراق‌آلات، زیرساخت، انتخاب نوع طرح پنجره و متریال مصرفی تأثیر می‌گذارد.

قیمت نهایی پنجره‌ها طبق تعداد لنگه‌ها متفاوت است. وجود کتیبه در پنجره‌های 2 جداره و نوع طراحی آن‌ها تأثیر زیادی بر قیمت تمام‌شده دارد. تعداد بازشو، 2 طرفه‌بودن و یک طرفه‌بودن نیز بر قیمت مؤثر هستند. عوامل دیگری که بر قیمت این پنجره‌ها مؤثر است عبارتند از بازشوی کشویی، برند، جنس یراق‌آلات و ابعاد بازشو.

جمع بندی

در این بخش تفاوت قیمت پنجره آهنی با دوجداره از بخش‌های مختلفی مورد بررسی قرار گرفت. شیشه مهم‌ترین بخش پنجره جهت عبور نور، حرارت و صدا است. شیشه‌های تک‌جداره، قدیمی شده‌اند و در جهان مدرن امروز از پنجره‌های مجهز به شیشه 2 جداره استفاده می‌شود.

این پنجره‌ها، کامل‌ترین نوع استفاده‌شده در پروفیل 2 جداره هستند که به‌علت مزایا و قیمت مناسب در بین مردم محبوب شده‌اند. این تفاوت قیمت به‌علت جنس باکیفیت، ساختار ویژه و مزایای آن‌ها است. این پنجره‌ها یک فریم اصلی دارند که پروفیل آن‌ها می‌تواند از جنس آلومینیوم و upvc باشد. شیشه‌های آن توسط قطعه‌ مولین از یکدیگر جدا می‌شود. فریم بازشو آن توسط لولاها به پنجره متصل می‌شود و با یراق اسپانیولت، زاماک و دستگیره در بخش خود فیکس می‌شود.

به طور کلی، پنجره دوجداره با ساختار دو لایه شیشه و فضای خالی بین آن‌ها می‌تواند در کاهش هزینه‌های گرمایشی و خنک کننده و در بهبود عایق حرارتی و صوتی ساختمان کمک کند. پنجره‌های آهنی با شرایط مختلف آب‌وهوایی خصوصاً مناطق بارانی و مرطوب سازگار نبوده و با زنگ‌زدگی تخریب می‌شود.

در رابطه با نصب نیز به دلیل برخی ویژگی‌های فنی بیشتر در پنجره دوجداره، قیمت نصب آن نسبت به پنجره آهنی بیشتر است. با این حال، پنجره آهنی نیز یک گزینه مناسب برای خانه‌ها و ساختمان‌هایی است که به دلایل مختلف از جمله قیمت کمتر و نصب آسان‌تر، این نوع پنجره را ترجیح می‌دهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن