تصویری از یک پنجره دو جند جداره

درب و پنجره تک جداره، دو جداره یا سه جداره

استفاده از انواع درب و پنجره تکجداره در دنیای امروز به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. این درب‌ها برای مصارف مختلفی در ساختمان سازی امروزی دارند. به همین خاطر به میزان قابل توجهی تولید می‌شوند. انواع این درب و پنجره‌ها بسیار باکیفیت هستند و طول عمر و دوام قابل توجهی دارند. از این رو بسیاری از نیازهای مشتریان را در محل مورد نظر برآورده می‌کنند.

انواع پنجره‌های دو جداره

درب و پنجره دوجداره با استفاده از شیشه‌های دو جداره با دو پنل مجزا تشکیل شده است. این اقلام ساختمانی با استفاده از برترین مدل‌های شیشه تولید می‌شوند. به همین خاطر مقاومت فیزیکی بسیار بالایی دارند و در برابر هر گونه ضربه مقاوم عمل می‌کنند. دو پنل شیشه‌ای به کار رفته در هر یک از این سازه‌ها اغلب با فاصله‌های استانداردی در کنار هم قرار می‌گیرند و در میان این پنل‌ها نیز یک لایه گاز مخصوص به کار می‌رود که جاذب انرژی است.

مقاومت و دوام پنجره‌های دو جداره بیشتر از درب و پنجره تکجداره است و به همین خاطر نیز قیمت بیشتری به نسبت این محصولات دارند. درب و پنجره دوجداره در صنایع درب و پنجره سازی با استفاده از متریال مرغوبی تولید می‌شود. اما محدودیتی که گاها برای افراد به وجود می‌آورند، در خصوص وزن بالای آن‌ها است. وزن این سازه‌ها کمی بیشتر از سازه‌های معمولی و تک جداره است و به همین خاطر مشتریان در حمل و جا به جایی آن‌ها دچار مشکل می‌شوند.

انواع پنجره دو جداره وسه جداره

انواع پنجره سه جداره

درب و پنجره سه جداره به صورت گسترده در عرصه‌های ساختمانی به کار می‌روند. همان طور که از نام این سازه‌ها مشخص است، در ساختار آن‌ها از سه لایه شیشه‌ای استفاده شده است که کیفیت و استحکام این اقلام را افزایش می‌دهد. در ساخت و تولید این پنجره‌ها از دو اسپیسر نیز استفاده شده است که سبب افزایش استحکام این پنجره‌ها می‌شوند. بین این سه لایه شیشه‌ای از گاز آرگون استفاده شده است که با استفاده از فشار هوا تزریق می‌شوند.

درب و پنجره سه جداره برای مقاصد حساس‌تری به کار برده می‌شوند و استفاده از آن‌ها برای مناطق جغرافیایی خیلی سرد یا خیلی گرم رواج دارد. هدر رفت انرژی و گرما و سرما از این شیشه‌های سه لایه به سختی انجام می‌شود. مقاومت فیزیکی این پنجره‌ها در برابر درب و پنجره تک‌جداره بسیار بیشتر است. به همین نسبت وزن این سازه‌ها نیز بالاتر از پنل‌های شیشه‌ای تک و دو جداره است.

مقایسه پنل‌های شیشه‌ای یک دو و سه جداره

درب و پنجره دوجداره از جنبه‌های مختلفی با پنل‌های سه جداره و تک جداره متفاوت هستند. برای انتخابی بهتر در میان این سازه‌ها باید به مقایسه هر یک از این محصولات با هم بپردازید. به این ترتیب بهتر می‌توانید خرید و انتخاب آن‌ها را انجام دهید. در ادامه برخی از قابلیت‌های این اقلام را با هم مقایسه می‌کنیم:

مقایسه وزن و عملکرد پنل‌ها

درب و پنجره سه جداره از سه لایه شیشه محکم تشکیل شده‌اند و به همین خاطر از نظر جذب صوت عملکرد بهتری دارند و به همین خاطر از این نظر بر دیگر سازه‌های شیشه‌ای برتری دارند. در خصوص وزن پنل‌ها، هر چه تعداد لایه‌های آن‌ها بیشتر باشد، وزن آن‌ها بالاتر بوده و به این ترتیب حمل و جا به جایی آن‌ها نیز به سختی انجام می‌گیرد. به علاوه در زمینه عملکرد محافظتی این پنل‌ها در برابر صوت، پنل‌های سه لایه عملکرد مطلوب‌تری دارند. پنل‌های سه لایه در محیط‌های پر سروصدا و شلوغ به کار برده می‌شوند و آرامش محیط را به خوبی فراهم می‌کنند.

مقایسه عملکرد تک جداره دوچداره یا چند جداره

مقایسه بهره بری از انرژی در پنل‌ها

درب و پنجره تک جداره در برابر هدر رفت انرژی مقاومت مطلوبی ندارند. این مسئله در خصوص استفاده از درب و پنجره دوجداره و سه جداره متفاوت است. اگر شما هم به جلوگیری از هدر رفتن انرژی اهمیت می‌دهید، بهتر است از پنل‌های سه لایه و دو لایه شیشه‌ای استفاده کنید. با استفاده از درب و پنجره سه جداره یک عایق حرارتی قدرتمند در محل ساختمان خود نصب خواهید کرد.

در صورتی که از انواع درب و پنجره تکجداره در محیط ساختمان خود استفاده کنید، هدر رفت انرژی گرمایی در زمستان و هدر رفت سرمایش از محیط به حداکثر می‌رسد. به همین خاطر این سازه‌ها جای خود را به پنل‌های سه لایه و دو لایه شیشه‌ای داده‌اند.

مقایسه قیمت پنل‌ها

درب و پنجره دوجداره از نظر قیمت نیز تفاوت‌های آشکاری با هم دارند. قیمت و هزینه پنل‌های شیشه‌ای سه جداره بسیار بیشتر از پنل‌های دو لایه و تک جداره است. به همین خاطر در حین خرید هر یک از این سازه‌ها باید قیمت و هزینه خرید و فروش آن‌ها را استعلام کنید.

درب و پنجره سه جداره با بیشترین هزینه در بازارهای فروش ارائه می‌شود. قیمت هر یک از این سازه‌ها با در نظر گرفتن نوع شیشه به کار رفته در هر یک از این پنل‌ها نیز تعیین می‌شود. در کنار هزینه‌های بالایی که برای خرید پنل‌های چند جداره صرف می‌شود، به همین نسبت قبض برق و گاز منزل شما کاهش پیدا می‌کند. چون با استفاده از این تجهیزات میزان انرژی مصرفی در محیط منزل کاهش پیدا می‌کند.

تفاوت اجرای انواع درب و پنجره‌ها

درب و پنجره تک‌جداره و دو جداره و سه جداره هر یک با استفاده از یراق آلات و تجهیزات به خصوصی در محل نصب و راه اندازی می‌شوند. برای نصب پنل‌های درب و پنجره دوجداره از کلاف و اسپیسر استفاده می‌شود که نصب و راه اندازی این سازه‌ها را با کیفیت بیشتری همراه می‌کند.

درب و پنجره سه جداره با تعداد اسپیسرهای بیشتری در محل مورد نظر جای می‌گیرند. به علاوه سهولت در نصب پنل‌های تک جداره بسیار بیشتر از نصب شیشه‌های سه جداره و دو جداره در محل درب و پنجره‌ها است.

جمع بندی

در این مطلب در خصوص انواع دسته بندی‌های درب و پنجره تکجداره، دو جداره و سه جداره اطلاعاتی را بررسی کردیم. در سال‌های اخیر استفاده از درب و پنجره دوجداره و سه جداره بیشتر از همیشه شده است. درب و پنجره سه جداره استحکام بیشتری به نسبت انواع پنل‌های دو جداره و تک جداره دارند. با این حال قیمت بالای این سازه‌ها گاها محدودیت‌هایی برای خرید این اقلام وجود دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن