تصویری از روش های مختلف برای تمیز کردن پنرجه و نگهداری بهتر از پنجره های دوجداره

3 روش اصولی تمیزکردن و نگهداری پنجره دوجداره

پنجره‌ها نقش زیادی در زیبایی منازل دارند و تمیز کردن آنها، باعث حفظ سرمایه شما در خانه می‌شود. همچنین شیشه‌ها در صورتی که کثیف باشند قدرت دید را کاهش داده و باعث ایجاد جلوه زشتی می‌شوند. همچنین برای خرید پنجره دوجداره هزینه زیادی شده است و تعمیر و نگهداری از آنها به صورت دوره‌ای لازم و ضروری است. اگر رسیدگی به صورت دوره‌ای و درست صورت نگیرد علاوه بر تأثیری که در نازیبا کردن محیط می‌گذارند باعث کاهش طول عمر پنجره می‌شود.

3 روش اصولی تمیزکردن و نگهداری پنجره دوجداره

در ادامه 3 روش در رابطه با نگهداری پنجره دوجداره و تمیزکردن آنها برایتان بازگو می‌کنیم.

تصویری از استفاده از بخارشوی برای تمیز کردن پنجره

1. استفاده از بخارشوی

استفاده از بخارشوی برای تمیز کردن پنجره دوجداره و پنجره ترمال بریک یکی از روش‌های مدرن است. این روش می‌تواند جایگزین روش‌های قدیمی بوده و حتی کارایی بالاتری هم داشته باشد. استفاده از بخارشوی باعث می‌شود که کثیفی‌ها و آلودگی‌های پنجره نرمال بادبزنی که نوعی پنجره دوجداره آلومینیومی است، به راحتی پاک شود.

قدرت نفوذ این دستگاه به مراتب بالاتر از قدرت پاک‌کنندگی دست است. حساسیتی که پروفیل پنجره دوجداره دارد باعث شده است که استفاده از مواد شوینده صنعتی محدود شود. پروفیل پنجره نرمال تک حالته باید بدون مواد شوینده تمیز شوند و تنها آب برای تمیز شدن آنها کافی است.

پس چه بهتر که هم فریم و هم شیشه‌ها توسط دستگاه بخارشوی پاک شوند. روی دستگاه بخارشوی تنظیماتی وجود دارد که می‌توانید دمای آب را به خوبی تنظیم کنید. فقط لازم به ذکر است که از دمایی برای تمیز کردن پنجره استفاده کنید که خیلی داغ نباشد زیرا ممکن است به پروفیل آسیب برساند. این دستگاه می‌تواند نقش مؤثری در نگهداری پنجره دوجداره داشته باشد.

تصویری از استفاده از محلول آب و مایع برای تمیز کردن پنجره

2. استفاده از محلول آب و مایع

یکی از مواردی که در نگهداری پنجره و تمیز کردن آنها وجود دارد، استفاده از روزنامه باطله است. برای تمیز کردن این نوع پنجره‌ها مخصوصاً پنجره فولکس واگنی نمی‌توان از روزنامه باطله استفاده کرد زیرا مواد شیمیایی که در آن وجود دارد می‌تواند باعث آسیب رسیدن به پروفیل پنجره شود.

از روزنامه باطله فقط برای تمیز کردن پنجره‌های معمولی استفاده می‌شود. برای تمیز کردن انواع پنجره‌های دوجداره لازم به هزینه کردن برای شوینده‌های گران قیمت نیست. برای تهیه یک محلول قدرتمند و خانگی باید یک قاشق غذاخوری مایع ظرف‌شویی را با 4 لیوان آب جوشیده ترکیب کنید.

برای دیدن قیمت پنجره یو پی وی سی کلیک کنید.

این محلول نه تنها به پروفیل پنجره آسیبی نمی‌رساند بلکه در تمیز شدن پنجره نیز بهترین عملکرد را دارد. البته ترکیبات خانگی دیگری هم برای تمیز کردن پنجره ترمال‌بریک تک حالته و انواع دیگر پنجره‌ها وجود دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

تصویری از استفاده از محلول‌های خانگی برای تمیز کردن و نگهداری از پنجره دوجداره

3. استفاده از محلول‌های خانگی

از محلول‌های مختلفی می‌توان برای تمیز کردن پنجره استفاده کرد. شاید پاک کردن پنجره لیفت و اسلاید و دیگر پنجره‌های دوجداره به دلیل حساسیتی که فریم آنها دارند کار دشواری باشد اما با صرف هزینه‌ای اندک و با موادی که در منزل دارید می‌توانید به سادگی این کار را انجام دهید.

سرکه سفید یکی از موادی است که تأثیر فوق‌العاده‌ای در از بین بردن لک‌ها دارد. برای ساخت این ترکیب 1 پیمانه سرکه را با 4 پیمانه آب ترکیب کنید، درون یک قوطی اسپری ریخته و روی شیشه و پروفیل‌ها اسپری کنید. بعد از آن، به‌واسطه یک پارچه آنها را پاک کنید.

حتی می‌توانید به این ترکیب چند قاشق صابون مایع یا مایع ظرف‌شویی نیز اضافه کنید تا از قدرت پاک‌کنندگی آن حیرت زده شوید. در صورتی که لکه‌های قدرتمندی روی پنجره دوجداره شما افتاده باشد با محلول‌هایی که گفتیم ممکن است از بین نروند.

برای پاک کردن آنها باید از الکل یا آمونیاک استفاده کنید. یک پیمانه الکل، یک پیمانه آب جوشیده و یک قاشق پودر آمونیاک می‌توانند یک ترکیب عالی لکه بر را تشکیل دهند. برای تمیز کردن پنجره ترمال‌بریک دوحالته حتی می‌توانید از جوش شیرین و سرکه نیز استفاده کنید.

براق کردن فریم

علاوه بر اینکه تمیز کردن پنجره می‌تواند تأثیر زیادی در افزایش جذابیت و طول عمر پنجره‌ داشته باشد. نباید از پاک کردن فریم پنجره نیز غافل بمانید. البته فکر نکنید باید هزینه زیادی برای پاک کردن فریم داشته باشید زیرا مواد شیمیایی سازگاری مناسبی با فریم دوجداره ندارند و ممکن است آسیب زننده باشند.

درنتیجه بهتر است از مواد خانگی برای تمیز کردن آنها و براق شدنشان استفاده کنید. استفاده از محلول‌های که در بالاتر گفتیم برای پاک کردن فریم نیز مناسب هستند اما می‌توان از لیمو برای براق‌تر شدن آنها استفاده کرد. نصف پیمانه سرکه و 4 پیمانه آب و عصاره لیمو می‌تواند معجزه‌ای در پاکیزگی و براق شدن فریم‌ها داشته باشد.

در تمیز کردن فریم و یراق آلات دقت زیادی داشته باشید مخصوصاً در پنجره نرمال دوحالته به دلیل تعدد در تعداد لولاهای بازشو، شما باید به‌واسطه یک مسواک تمامی درزهای قابل دسترس را پاک کنید.

 

برای دیدن و خرید درب ضد سرقت کلیک کنید.

تصویری از روش های اصولی تمیز کردن پنجره دوجداره

مراحل پاک کردن اصولی پنجره دوجداره

نگهداری پنجره و پاک کردن آنها دارای یک‌سری مراحل و روش‌های اصولی است. اولین مورد در نگهداری صحیح آنها این است که به صورت دوره‌ای و تقریباً 2 بار در سال باید شیشه‌ها و فریم دوجداره پاک شوند.

  • اولین مرحله در تمیز کردن پنجره این است که قسمت داخلی فریم و لبه داخلی آن را با یک پارچه یا مسواک تمیز کنید. این مکان همیشه می‌تواند بسیار کثیف باشد. حتی اگر می‌بینید آلودگی‌های بسیاری در این ناحیه وجود دارد از جاروبرقی برای پاک کردن آن استفاده کنید.
  • قبل از آنکه هر گونه محلول شیمیایی و خانگی برای تمیز کردن شیشه استفاده کنید باید به‌واسطه یک پارچه خشک تمامی گرد و خاک‌های روی شیشه را از بین ببرید. بعضی از پنجره‌ها قابلیت جداسازی از فریم را دارند حتماً آنها را قبل از پاک سازی جدا کنید.
  • حالا با محلول‌های قدرتمندی که گفته شد لکه‌های سخت را از روی شیشه پاک کنید این لکه‌ها می‌توانند فضولات پرنده‌ها، لکه‌های باران و آلودگی‌های محیطی باشند.
  • بعد از آنکه این لکه‌ها پاک شد پاک کردن شیشه‌ها آغاز می‌شود. مقداری از آن محلول‌های خانگی را روی شیشه ریخته و با پارچه آنها را پاک کنید
  • درنهایت در صورتی که پنجره و فریم خیس شد از یک پارچه برای خشک کردن آنها استفاده کنید.

پنجره نرمال کشویی یکی از پنجره‌های دوجداره‌ای است که به دلیل نحوه باز و بست آسان و دوجانبه‌ای که دارد می‌توان به سادگی فریم و شیشه را تمیز کرد. نکته‌ای که در نگهداری پنجره وجود دارد این است که هنگام تمیز کردن هیچگاه از اشیا نیز و برنده استفاده نکنید، این اشیا می‌توانند در عایق‌بندی آنها مشکل ایجاد کنند

جمع‌بندی

درنهایت با توجه به همه مواردی که در رابطه با تمیز کردن پنجره دوجداره گفتیم، شما باید در نگهداری و پاکیزگی این محصولات دقت زیادی داشته باشید. نظافت مداوم و تمیز کردن به موقع پنجره‌های دوجداره باعث می‌شود که آلودگی‌ها تجمع پیدا نکنند و مشکلاتی برای فریم ایجاد نشود. بعضی از قطعاتی که در فریم‌ها وجود دارد ممکن است اگر سال‌ها تمیز نشوند، سریع‌تر مستعمل و فرسوده شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن